Výhodná investice - státní dluhopis

Praha - Zřejmě už počátkem příštího roku si budou moci lidé pořídit dluhopisy od státu a půjčit mu tím peníze. Banky se obávají, že jim tato konkurence může přebrat vkladatele, a tak budou muset o peníze lidí více bojovat. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministr financí Eduard Janota řekl, že státní dluhopisy pro občany budou desetileté a ministerstvo financí zřejmě nastaví úrok na pět procent ročně. "Dnes jsou desetileté dluhopisy zhruba za pět procent. Pochopitelně i my se budeme snažit nenarušovat podmínky trhu," uvedl Janota. Zájemce si bude muset nakoupit cenné papíry minimálně za tisíc korun. Stát by si rád půjčil příští rok od občanů dvacet miliard korun a v dalších celkem sto miliard korun. Záleží ovšem na tom, jak půjdou dluhopisy na odbyt.

Peníze se použijí na financování státního dluhu. Jen příští rok bude muset ministerstvo sehnat na trhu až tři sta miliard korun. Česko poprvé vydalo dluhopisy pro lidi na hrazení povodňových škod v roce 1997. Měly pětiletou splatnost a jejich úrok se každoročně přizpůsoboval míře inflace. Tentokrát bude úrok pevný a lidé budou moci kdykoliv dluhopisy státu prodat zpátky jen s malou ztrátou na úroku.

Témata: dluhopisy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama