Výhodná investice - státní dluhopis

Praha - Zřejmě už počátkem příštího roku si budou moci lidé pořídit dluhopisy od státu a půjčit mu tím peníze. Banky se obávají, že jim tato konkurence může přebrat vkladatele, a tak budou muset o peníze lidí více bojovat. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministr financí Eduard Janota řekl, že státní dluhopisy pro občany budou desetileté a ministerstvo financí zřejmě nastaví úrok na pět procent ročně. "Dnes jsou desetileté dluhopisy zhruba za pět procent. Pochopitelně i my se budeme snažit nenarušovat podmínky trhu," uvedl Janota. Zájemce si bude muset nakoupit cenné papíry minimálně za tisíc korun. Stát by si rád půjčil příští rok od občanů dvacet miliard korun a v dalších celkem sto miliard korun. Záleží ovšem na tom, jak půjdou dluhopisy na odbyt.

Peníze se použijí na financování státního dluhu. Jen příští rok bude muset ministerstvo sehnat na trhu až tři sta miliard korun. Česko poprvé vydalo dluhopisy pro lidi na hrazení povodňových škod v roce 1997. Měly pětiletou splatnost a jejich úrok se každoročně přizpůsoboval míře inflace. Tentokrát bude úrok pevný a lidé budou moci kdykoliv dluhopisy státu prodat zpátky jen s malou ztrátou na úroku.

Témata: dluhopisy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama