Výhodná investice - státní dluhopis

Praha - Zřejmě už počátkem příštího roku si budou moci lidé pořídit dluhopisy od státu a půjčit mu tím peníze. Banky se obávají, že jim tato konkurence může přebrat vkladatele, a tak budou muset o peníze lidí více bojovat. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministr financí Eduard Janota řekl, že státní dluhopisy pro občany budou desetileté a ministerstvo financí zřejmě nastaví úrok na pět procent ročně. "Dnes jsou desetileté dluhopisy zhruba za pět procent. Pochopitelně i my se budeme snažit nenarušovat podmínky trhu," uvedl Janota. Zájemce si bude muset nakoupit cenné papíry minimálně za tisíc korun. Stát by si rád půjčil příští rok od občanů dvacet miliard korun a v dalších celkem sto miliard korun. Záleží ovšem na tom, jak půjdou dluhopisy na odbyt.

Peníze se použijí na financování státního dluhu. Jen příští rok bude muset ministerstvo sehnat na trhu až tři sta miliard korun. Česko poprvé vydalo dluhopisy pro lidi na hrazení povodňových škod v roce 1997. Měly pětiletou splatnost a jejich úrok se každoročně přizpůsoboval míře inflace. Tentokrát bude úrok pevný a lidé budou moci kdykoliv dluhopisy státu prodat zpátky jen s malou ztrátou na úroku.

Témata: dluhopisy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama