Končí nejkrvavější bitva českého byznysu

Praha - Výměnou elektrárny za důl by mohly skončit letité spory rivalů na domácím energetickém trhu. Válka, kterou mezi sebou vedly uhelná společnost Czech Coal a energetický gigant ČEZ, přitom zasáhla i českou politickou scénu. Informace přináší čtvrteční vydání Lidových novin ( LN ).

Přidejte svůj názor

Boj o co největší podíl na tuzemském energetickém trhu se zatím naposledy rozpoutal na konci srpna. Tehdy Czech Coal podala Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) námitky proti navrhovanému spojení finanční skupiny J&T a společnosti International Power Opatovice (IPO). Tu J&T získala od britské firmy International Power včetně podílů v Pražské teplárenské. Necelých 49 procent Pražské teplárenské pak J&T měla prodat společnosti ČEZ. Podle Czech Coal by však takové spojení ohrozilo konkurenci jak na domácím, tak evropském trhu a zájmy spotřebitelů. Czech Coal je zase obviňována ze soustavného zneužívání svého postavení na trhu s uhlím.


Energetický gigant ČEZ by měl získat hnědouhelný důl Československé armády (ČSA). Výměnou za něj by Czech Coal měla připadnout elektrárna Počerady. Píše to s odvoláním na několik zdrojů obeznámených s vyjednáváním server euro.cz. Ani jeden z šéfů výše zmíněných firem se však k výsledku probíhajících jednání nechtěl blíže vyjadřovat. "Během jednání se diskutuje řada variant od dlouhodobé smlouvy na odběr uhlí až po výměnu či prodej aktiv. Jednání však dosud nebyla dokončena ani rozhodnuta ve prospěch některé z variant," uvedl k letitému sporu Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.

Podle informací serveru euro.cz by ČEZ mohla získat hnědouhelný důl ČSA ihned po podpisu smlouvy. Elektrárna Počerady by však společnosti Czech Coal připadla až v roce 2013. Tehdy totiž vyprší smlouva mezi oběma firmami na dodávky uhlí pro tuto elektrárnu.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama