Končí nejkrvavější bitva českého byznysu

Praha - Výměnou elektrárny za důl by mohly skončit letité spory rivalů na domácím energetickém trhu. Válka, kterou mezi sebou vedly uhelná společnost Czech Coal a energetický gigant ČEZ, přitom zasáhla i českou politickou scénu. Informace přináší čtvrteční vydání Lidových novin ( LN ).

Přidejte svůj názor

Boj o co největší podíl na tuzemském energetickém trhu se zatím naposledy rozpoutal na konci srpna. Tehdy Czech Coal podala Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) námitky proti navrhovanému spojení finanční skupiny J&T a společnosti International Power Opatovice (IPO). Tu J&T získala od britské firmy International Power včetně podílů v Pražské teplárenské. Necelých 49 procent Pražské teplárenské pak J&T měla prodat společnosti ČEZ. Podle Czech Coal by však takové spojení ohrozilo konkurenci jak na domácím, tak evropském trhu a zájmy spotřebitelů. Czech Coal je zase obviňována ze soustavného zneužívání svého postavení na trhu s uhlím.


Energetický gigant ČEZ by měl získat hnědouhelný důl Československé armády (ČSA). Výměnou za něj by Czech Coal měla připadnout elektrárna Počerady. Píše to s odvoláním na několik zdrojů obeznámených s vyjednáváním server euro.cz. Ani jeden z šéfů výše zmíněných firem se však k výsledku probíhajících jednání nechtěl blíže vyjadřovat. "Během jednání se diskutuje řada variant od dlouhodobé smlouvy na odběr uhlí až po výměnu či prodej aktiv. Jednání však dosud nebyla dokončena ani rozhodnuta ve prospěch některé z variant," uvedl k letitému sporu Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.

Podle informací serveru euro.cz by ČEZ mohla získat hnědouhelný důl ČSA ihned po podpisu smlouvy. Elektrárna Počerady by však společnosti Czech Coal připadla až v roce 2013. Tehdy totiž vyprší smlouva mezi oběma firmami na dodávky uhlí pro tuto elektrárnu.

Témata: Energetika
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Končí nejkrvavější bitva českého byznysu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama