Odpovědnost za zneužití karty ponesou od listopadu banky

Praha - Od 1. listopadu bude v platnosti nový zákon o platebním styku, který přenáší hlavní část odpovědnosti za případné škody při ztrátě nebo odcizení platební karty na banku. Píše o tom ve svém čtvrtečním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

Ze zákona plyne, že banka ponese odpovědnost za škody vzniklé jak od okamžiku nahlášení ztráty karty klientem, tak i před tím. Rozdíl je v tom, že utrpí-li klient škodu do nahlášení ztráty či odcizení karty, nese na škodě spoluúčast ve výši 150 eur (zhruba 3900 korun) za každé jednotlivé zneužití karty.

Banka však bude povinna uhradit škodu jen tehdy, pokud klient nejedná podvodně nebo nepřispěje ke zneužití karty v tuzemsku či cizině svou "hrubou nedbalostí".

Zákon zavádí zcela bezplatnou blokaci karty. Za blokaci se dnes platilo kolem 200 korun, za blokaci embossované karty kolem 2000 korun. Jen u některých bank, např. mBanky, se za blokování neplatí ani teď.

Zákon současně zajišťuje bezhotovostní převody peněz a nařizuje bankám, že musí klientům nabídnout zdarma alespoň jednou měsíčně výpis. Bezplatný výpis však nemusí být v papírové podobě, ale může být například elektronický.

Stejná opatření budou platit od listopadu v celé Evropské unii.

Témata: banky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama