Elektřina zlevní méně, než se čekalo

Praha - Za elektřinu lidé budou příští rok platit méně než letos, ale neušetří tolik, jak se čekalo. Může za to plánované zdražení její distribuce, píše v sobotním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ve srovnání s letoškem domácnosti ušetří pravděpodobně méně než pět procent. Přepočteno na peníze měsíčně půjde spíš o desetikoruny nebo maximálně pár stokorun u domácností, kde se elektřinou topí. A všichni budou stále platit víc než v roce 2008. Je to způsobeno složením cen elektřiny. Samotná elektrická energie sice zlevní asi o 15 procent, jenže se zvednou náklady na její dopravu k lidem. Ty stanoví Energetický regulační úřad. "Otevřeně říkám, že cena této regulované složky bude růst. O kolik procent zatím nelze říct," cituje MF DNES předsedu úřadu Josefa Fiřta.

Proto nebude pokles ceny elektrické energie nijak výrazný. Víc peněz za přenos elektřiny dostanou především elektrárenské firmy a státní firma ČEPS, která se stará o elektrické vedení. Úředníci se nyní v jejich požadavcích snaží škrtat. Víc ušetří domácnosti, které elektřiny spotřebují hodně. Regulovaná složka, která zdraží, je u nich totiž menší. Na druhou stranu jde o stejné domácnosti, kterým elektřina loni výrazněji zdražila, píše MF DNES.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama