Exekuce by měly být nadále jednodušší a rychlejší

Praha - Nový exekuční řád má chránit i dlužníky. Nemělo by už dojít k zabavení milionové nemovitosti za tisícikorunový dluh, uvádí pondělní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Způsob vypořádávání dluhů exekucemi se výrazně mění. V listopadu totiž začal platit nový exekuční řád. „Budeme zavaleni agendou, která se přesouvá ze soudů na exekutory. Nový řád má exekuce zjednodušit, ale zatím panují trochu obavy,“ uvedla mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová. Novela řádu má zjednodušit a zrychlit exekuce, navíc bude chránit i dlužníky. Nemělo by se například už stát, že exekutor zabaví milionovou nemovitost za tisícikorunový dluh. Právě z pevného stanovení pořadí exekucí mají exekutoři obavy. Řád totiž stanovuje, aby exekutor postupoval v pořadí: mzdy, účty, pak movité a nakonec nemovité věci. „Může se stát, že se dlužník takto předčasně dozví o exekuci, takže pak může nějak zašantročit majetek,“ řekl E15 exekutor Arnošt Hofman. Ten zároveň říká, že sám u malých pohledávek šel většinou cestou domluvy s dlužníkem. Pokud bylo dluhů moc, exekutor sáhl najednou na veškerý majetek.

Řád přináší další změny: Například o odkladu, zahájení i ukončení exekuce bude nově rozhodovat exekutor, a nikoli soud. Pokud exekutor zabaví majetek třetí osobě, ta se může odvolat přímo k exekutorovi a nemusí jako dosud na soud. Dlužník má nyní nově právo rozprodat svůj majetek sám – pokud věřitelé a exekutoři souhlasí. Pokud dlužník vypořádá své dluhy do 15 dnů od výzvy, k exekuci nedojde. Exekutorská obec se podle svých zástupců na implementaci řádu připravila. „Jaké problémy ale v praxi vyvstanou, to samozřejmě ještě nevíme,“ dodal Hofman.

Exekutorská komora spustila počátkem října aplikaci portaldrazeb.cz, na které mohou exekutoři inzerovat jimi pořádané dražby. Dosud tam byly jen nemovitosti, od včerejška je možné inzerovat i dražby předmětů – zatím se tam ale žádný neobjevil. Šéf Asociace dražebníků Jiří Bureš ale řekl, že dosavadní úprava dražeb exekutorů je nedostatečná. „Největší problém je v tom, že exekutoři dávají dražby na vlastní portál pouze dobrovolně, takže ne všichni to dělají. My prosazujeme, aby exekutoři museli dražby povinně inzerovat na portále veřejné správy Centrální adresa,“ uvedl Bureš. To, že exekutoři nemusejí dražby povinně oznamovat, poškozuje podle něj dlužníky, věřitele i celý dražební trh. „O exekucích, které se oznamují jen na vývěsce, nikdo neví, takže na dražbu nikdo nepřijde a výtěžek je nízký, navíc v takových dražbách může docházet k pletichám. Exekutoři často na těchto dražbách začínají vyvolávat na zlomku odhadní ceny, což dražebníci nedělají, ti začínají právě na odhadní ceně. To pak poškozuje celý byznys,“ dodal Bureš.

Témata: Exekuce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama