Na růst české ekonomiky si ještě chvíli počkáme, potvrdila ČNB

Praha - Česká ekonomika letos bude stagnovat, v příštím roce HDP vzroste o 1,9 procenta, vyplývá to z aktuální prognózy České národní banky (ČNB), o jejíchž výsledcích ve čtvrtek informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Odhad centrální banky se tak oproti březnu nezměnil.

Diskuse: 0

Na růst české ekonomiky si ještě chvíli počkáme, potvrdila ČNB - anotační foto
reklama

„Česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat vlivem výrazného zpomalení zahraniční poptávky a pokračující domácí fiskální konsolidace. V příštím roce v souvislosti s oživením zahraniční poptávky poroste o necelá dvě procenta,“ uvedl Singer.

„Celková inflace se v důsledku zvýšení DPH bude ve zbytku letošního roku pohybovat poblíž současných zvýšených hodnot. Měnověpolitická inflace se bude v letošním roce pohybovat v horní polovině tolerančního pásma. V příštím roce celková i měnověpolitická inflace klesnou mírně pod cíl,“ dodal guvernér.

S prognózou je konzistentní pokles tržních úrokových sazeb ve zbývající části letošního roku a jejich následný nárůst od druhé poloviny 2013.

Průměrný kurz koruny v letošním roce by měl dosáhnout 24,7 CZK/EUR (podle poslední prognózy 24,9). V příštím roce by měla podle ČNB koruna posílit na průměrných 24,3 CZK/EUR.

Proinflační rizika prognózy jsou případné zvýšení inflačních očekávání, mírně slabší kurz koruny vůči euru a riziko vyšších cen komodit, zejména ropy. Protiinflačním rizikem prognózy jsou poptávkové dopady dodatečných fiskálních opatření. Celkově ČNB hodnotí rizika prognózy jako proinflační.

reklama
Klíčová slova: Ekonomika

Diskuse

Na růst české ekonomiky si ještě chvíli počkáme, potvrdila ČNB

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Návrh státního rozpočtu: Výdaje mají příští rok stoupnout většině úřadů  - anotační foto

Návrh státního rozpočtu: Výdaje mají příští rok stoupnout většině úřadů

26.05.2016 10:37 Praha - Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a...

Vláda komplikuje podnikatelské prostředí, říká šéf Hospodářské komory - anotační foto

Vláda komplikuje podnikatelské prostředí, říká šéf Hospodářské komory

26.05.2016 10:34 Praha - Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dnes na jejím sněmu v Olomouci kritizoval vládu,...

Pohonné hmoty dál zdražují, benzin se dostal přes 29 korun

26.05.2016 09:41 Aktualizováno Praha - Za uplynulý týden vzrostly ceny u čerpacích stanic v ČR o desítky haléřů. Natural 95 zdražil o 37...

V Japonsku začal summit G7, premiér Abe přijal Obamu dost tvrdě - anotační foto

V Japonsku začal summit G7, premiér Abe přijal Obamu dost tvrdě

26.05.2016 09:29 Tokio - Dvoudenní summit G7, který se koná v japonském turistickém středisku Ise-Šima, začal návštěvou...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20877 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama