ČEZ : Temelínskou megazakázku může řešit speciální zákon

Praha - Státu podle současných zákonů hrozí, že nebude mít možnost ovlivnit tendr na výstavbu nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. Jednou z možností jak zabránit výběru "nebezpečného" dodavatele je podle ČEZu přijetí speciálního zákona, informují páteční Hospodářské noviny (HN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Největší nebezpečí pro bezpečnost Česka spatřují politici ve vítězství konsorcia vedeného ruským Atomstrojexportem. Obávají se, že vzroste už tak dost velká závislost země na dodávkách z Ruska, neboť už nyní je Česko závislé ze tří čtvrtin na ruském plynu a ze dvou třetin na ropě, která k nám teče ropovodem Družba.

"Pokud chce někdo do tendru vnášet geopolitický rozměr, lze to udělat například tak, že vláda vyjme výstavbu Temelína z působnosti zákona o veřejných zakázkách," říká výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Zákon o veřejných zakázkách, podle něhož se dodavatel bude vybírat, totiž brání tomu, aby se do soutěžních kritérií promítnuly zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy státu.

Zásah do zákonů je jen jednou z možností, jak vyřadit "politicky nechtěného" zájemce ze soutěže. Podle Beneše je možné například změnit stanovy firmy ČEZ. Podle nich dnes o vítězi tendru rozhoduje představenstvo po předchozím souhlasu dozorčí rady. Při nové úpravě by tuto kompetenci převzala valná hromada, tedy prakticky zástupci státu. Krajní možností je i zrušení tendru.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama