ČEZ : Temelínskou megazakázku může řešit speciální zákon

Praha - Státu podle současných zákonů hrozí, že nebude mít možnost ovlivnit tendr na výstavbu nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. Jednou z možností jak zabránit výběru "nebezpečného" dodavatele je podle ČEZu přijetí speciálního zákona, informují páteční Hospodářské noviny (HN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Největší nebezpečí pro bezpečnost Česka spatřují politici ve vítězství konsorcia vedeného ruským Atomstrojexportem. Obávají se, že vzroste už tak dost velká závislost země na dodávkách z Ruska, neboť už nyní je Česko závislé ze tří čtvrtin na ruském plynu a ze dvou třetin na ropě, která k nám teče ropovodem Družba.

"Pokud chce někdo do tendru vnášet geopolitický rozměr, lze to udělat například tak, že vláda vyjme výstavbu Temelína z působnosti zákona o veřejných zakázkách," říká výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Zákon o veřejných zakázkách, podle něhož se dodavatel bude vybírat, totiž brání tomu, aby se do soutěžních kritérií promítnuly zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy státu.

Zásah do zákonů je jen jednou z možností, jak vyřadit "politicky nechtěného" zájemce ze soutěže. Podle Beneše je možné například změnit stanovy firmy ČEZ. Podle nich dnes o vítězi tendru rozhoduje představenstvo po předchozím souhlasu dozorčí rady. Při nové úpravě by tuto kompetenci převzala valná hromada, tedy prakticky zástupci státu. Krajní možností je i zrušení tendru.

Témata: Energetika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 12:09 Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA dnes odpoledne vyhlásí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama