Mateřská se zvyšovat nebude

Praha - Vláda v pondělí zamítla návrh zákona, podle kterého by se zachovala výše mateřské na úrovni letošního roku. V příštím roce mají škrty postihnout matky na mateřské dovolené snížením příspěvků v průměru o čtvrtinu.

Přidejte svůj názor

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

"S ohledem na veřejný rozpočet přijala vláda nesouhlasné stanovisko," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Lidovečtí poslanci upozorňují, že v rozpočtu na příští rok byl základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství přesunut tak, že se počítají do částky první redukční hranice 90 procent. Současně došlo také ke snížení výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den na úroveň 60 procent denního vyměřovacího základu. Matka s průměrnou mzdou 20 tisíc hrubého měsíčně, které se příští rok narodí dítě, by na mateřských příspěvcích přišla měsíčně o 3150 korun, tedy takřka o čtvrtinu oproti současnému stavu.

„Stát musí jít cestou úsporných opatření, nikoliv však na úkor těch nejpotřebnějších a bezbranných. Navíc v době, kdy je velká nezaměstnanost, která postihuje řadu rodin, které se do této situace dostávají zcela nezaviněně. Ztráta zaměstnání v kombinaci se snížením peněžité pomoci v mateřství může přinést řadě rodin obtížně řešitelnou situaci,“ apelovala místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Matky, které v roce 2010 budou pobírat peněžitou pomoc v mateřství, nemohou za špatnou ekonomickou situaci státu. Naopak, tím, že se chovají zodpovědně a starají se o budoucnost země a budoucí plátce do sociálního a zdravotního systému, pomáhají řešit řadu problémů, s nimiž se sociální i zdravotní systém potýká,“ vysvětlovali předkladatelé v důvodové zprávě.

Předkladatelé předpokládají, že zákon by měl mít dopad na státní rozpočet. V roce 2010 by si návrh vyžádal ze státního rozpočtu 1,47 miliard korun.

Témata: mateřská
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama