Mateřská se zvyšovat nebude

Praha - Vláda v pondělí zamítla návrh zákona, podle kterého by se zachovala výše mateřské na úrovni letošního roku. V příštím roce mají škrty postihnout matky na mateřské dovolené snížením příspěvků v průměru o čtvrtinu.

Přidejte svůj názor

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)

"S ohledem na veřejný rozpočet přijala vláda nesouhlasné stanovisko," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Lidovečtí poslanci upozorňují, že v rozpočtu na příští rok byl základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství přesunut tak, že se počítají do částky první redukční hranice 90 procent. Současně došlo také ke snížení výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den na úroveň 60 procent denního vyměřovacího základu. Matka s průměrnou mzdou 20 tisíc hrubého měsíčně, které se příští rok narodí dítě, by na mateřských příspěvcích přišla měsíčně o 3150 korun, tedy takřka o čtvrtinu oproti současnému stavu.

„Stát musí jít cestou úsporných opatření, nikoliv však na úkor těch nejpotřebnějších a bezbranných. Navíc v době, kdy je velká nezaměstnanost, která postihuje řadu rodin, které se do této situace dostávají zcela nezaviněně. Ztráta zaměstnání v kombinaci se snížením peněžité pomoci v mateřství může přinést řadě rodin obtížně řešitelnou situaci,“ apelovala místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

„Matky, které v roce 2010 budou pobírat peněžitou pomoc v mateřství, nemohou za špatnou ekonomickou situaci státu. Naopak, tím, že se chovají zodpovědně a starají se o budoucnost země a budoucí plátce do sociálního a zdravotního systému, pomáhají řešit řadu problémů, s nimiž se sociální i zdravotní systém potýká,“ vysvětlovali předkladatelé v důvodové zprávě.

Předkladatelé předpokládají, že zákon by měl mít dopad na státní rozpočet. V roce 2010 by si návrh vyžádal ze státního rozpočtu 1,47 miliard korun.

Témata: mateřská
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama