Kalousek: Fiskální politika země by víc přitvrzovat neměla

Praha - Evropská komise zastavila vyplácení dotací České republice, dokud se nezmění kontrola operačních programů. V sobotním rozhovoru pro Lidové noviny řekl Miroslav Kalousek, že by ke ztrátě několika miliard eur dojít nemělo.

Diskuse: 0

Kalousek: Fiskální politika země by víc přitvrzovat neměla - anotační foto
reklama

Podle ministra financí je problém v krajích a jednotlivých ministerstvech, pod kterými fungovali kontroloři. "Kontrolují auditoři s přenesenou působností a ti nejsou podřízeni ministrovi financí, ale správcům těch programů - krajům, jednotlivým ministerstvům," řekl Kalousek. Nově by měl vzniknout pod ministerstvem financí zcentralizovaný dozor, který bude auditovat všech 24 operačních programů.

"Nechci, aby to vypadalo, že by se Komise domnívala, že Kalousek je jeden svatý spravedlivý. Jde i o to, že ministr financí je jeden z mála členů vlády, který nespravuje žádný operační program. Pod ním proto bude audit nezávislejší," řekl ministr a dodal: "Dosud se ministerstvo financí, když certifikovalo, muselo opírat jen o informace správců programů a jejich auditorů."

Novým dozorem by tak měly být naplněny požadavky Evropské komise, která vyžaduje odstranění roztříštěnosti v řízení operačních programů a zcentralizování auditu. Poté by měly být dotace z Evropské unie znovu vypláceny. "Až uděláme systémové změny, doufám, že od září nám faktury proplácet budou," myslí si ministr.

Problém Kalousek spatřuje také v roztříštěnosti na 24 operačních programů. "Zemi naší velikosti by slušelo maximálně pět programů a sedm priorit," myslí si Kalousek s tím, že takto by situaci rád viděl v příštím finančním období Evropské unie.

Kalousek se rovněž hypoteticky vyjádřil k tomu, co by nastalo při dalších případných otřesech eurozóny: "Z ohrožení finančního a bankovního sektoru v České republice nemám žádné obavy. Jiná věc je, že další otřesy v eurozóně by zprostředkovaně dopadly i na českou ekonomiku." Další přitvrzení v oblasti financí však Kalousek nepodporuje.

reklama
Klíčová slova: EU Ministerstvo financí

Diskuse

Kalousek: Fiskální politika země by víc přitvrzovat neměla

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Prezident podepsal zákon o kompenzacích pro Českou poštu

24.11.2015 16:40 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon s kompenzacemi pro Českou poštu, ta by měla pro letošek od...

Aféra Dieselgate se týká víc aut Porsche, než se myslelo  - anotační foto

Aféra Dieselgate se týká víc aut Porsche, než se myslelo

24.11.2015 15:29 Berlín - Emisní skandál Dieselgate německého koncernu Volkswagen se týká i aut Porsche, a to víc, než se...

Zavře Rusko kohouty? Moskva chce do středy přerušit dodávky plynu na Ukrajinu

24.11.2015 13:52 Moskva - "Plynová válka" mezi Moskvou a Kyjevem neskončila. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak...

Kuřáci si připlatí: Zdanění cigaret poroste, Zeman podepsal novelu  - anotační foto

Kuřáci si připlatí: Zdanění cigaret poroste, Zeman podepsal novelu

24.11.2015 12:58 Praha - Spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. Sazby se zvýší...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 7099 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama