Lidé okrádají firmy, prý kvůli krizi

Praha - Strach ze ztráty zaměstnání a přesvědčení, že konkurenti ve snaze získat zakázku uplácejí, zvyšují tendenci českých zaměstnanců dopouštět se podvodu. Svého zaměstnavatele tak buď přímo okrádají, nebo mu způsobují škodu tím, že falšují údaje o své činnosti, píše ve svém pátečním vydání Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vyplývá to z průzkumu hospodářské kriminality, který pravidelně provádí společnost Pricewaterhou­seCoopers (PwC). Průzkum letos přinesl povzbudivé informace o tom, že se stáváme poctivějšími a firmu, která nás zaměstnává nebo její obchodní partnery, okrádáme méně než dříve. Obětí podvodu se totiž za poslední rok stalo 24 procent českých firem, zatímco v letech 2006 až 2007 to bylo 61 procent.

Zlepšující se trend koneckonců potvrzují i policejní statistiky, podle kterých došlo letos za prvních devět měsíců ke 22 900 trestných činů, zatímco loni ke 25 700. To je o 10,71 procenta méně.

Co je však daleko méně potěšující, jsou důvody, které k hospodářským trestným činům lidi vedou. Přistižení zaměstnanci uvedli z 58 procent jako jednu z příčin svého chování obavy ze ztráty zaměstnání. Ještě před dvěma roky jich tento důvod uvedlo pouhých šest procent.

Krize se ovšem projevila na podvodném chování zaměstnanců i jinak. Daleko více totiž falšují hospodářské výsledky svého oddělení, čímž působí firmám nedozírné škody. Příliš vysoké cíle společnosti totiž uvedlo 25 procent přistižených. O pět procent více než předloni.

Objevil se i důvod, který zde v roce 2007 nebyl, totiž snaha vrcholového vedení vykázat požadované výsledky.

Témata: krize | krimi | nezaměstnanost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama