Lidé okrádají firmy, prý kvůli krizi

Praha - Strach ze ztráty zaměstnání a přesvědčení, že konkurenti ve snaze získat zakázku uplácejí, zvyšují tendenci českých zaměstnanců dopouštět se podvodu. Svého zaměstnavatele tak buď přímo okrádají, nebo mu způsobují škodu tím, že falšují údaje o své činnosti, píše ve svém pátečním vydání Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vyplývá to z průzkumu hospodářské kriminality, který pravidelně provádí společnost Pricewaterhou­seCoopers (PwC). Průzkum letos přinesl povzbudivé informace o tom, že se stáváme poctivějšími a firmu, která nás zaměstnává nebo její obchodní partnery, okrádáme méně než dříve. Obětí podvodu se totiž za poslední rok stalo 24 procent českých firem, zatímco v letech 2006 až 2007 to bylo 61 procent.

Zlepšující se trend koneckonců potvrzují i policejní statistiky, podle kterých došlo letos za prvních devět měsíců ke 22 900 trestných činů, zatímco loni ke 25 700. To je o 10,71 procenta méně.

Co je však daleko méně potěšující, jsou důvody, které k hospodářským trestným činům lidi vedou. Přistižení zaměstnanci uvedli z 58 procent jako jednu z příčin svého chování obavy ze ztráty zaměstnání. Ještě před dvěma roky jich tento důvod uvedlo pouhých šest procent.

Krize se ovšem projevila na podvodném chování zaměstnanců i jinak. Daleko více totiž falšují hospodářské výsledky svého oddělení, čímž působí firmám nedozírné škody. Příliš vysoké cíle společnosti totiž uvedlo 25 procent přistižených. O pět procent více než předloni.

Objevil se i důvod, který zde v roce 2007 nebyl, totiž snaha vrcholového vedení vykázat požadované výsledky.

Témata: krize | krimi | nezaměstnanost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama