Lidé okrádají firmy, prý kvůli krizi

Praha - Strach ze ztráty zaměstnání a přesvědčení, že konkurenti ve snaze získat zakázku uplácejí, zvyšují tendenci českých zaměstnanců dopouštět se podvodu. Svého zaměstnavatele tak buď přímo okrádají, nebo mu způsobují škodu tím, že falšují údaje o své činnosti, píše ve svém pátečním vydání Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vyplývá to z průzkumu hospodářské kriminality, který pravidelně provádí společnost Pricewaterhou­seCoopers (PwC). Průzkum letos přinesl povzbudivé informace o tom, že se stáváme poctivějšími a firmu, která nás zaměstnává nebo její obchodní partnery, okrádáme méně než dříve. Obětí podvodu se totiž za poslední rok stalo 24 procent českých firem, zatímco v letech 2006 až 2007 to bylo 61 procent.

Zlepšující se trend koneckonců potvrzují i policejní statistiky, podle kterých došlo letos za prvních devět měsíců ke 22 900 trestných činů, zatímco loni ke 25 700. To je o 10,71 procenta méně.

Co je však daleko méně potěšující, jsou důvody, které k hospodářským trestným činům lidi vedou. Přistižení zaměstnanci uvedli z 58 procent jako jednu z příčin svého chování obavy ze ztráty zaměstnání. Ještě před dvěma roky jich tento důvod uvedlo pouhých šest procent.

Krize se ovšem projevila na podvodném chování zaměstnanců i jinak. Daleko více totiž falšují hospodářské výsledky svého oddělení, čímž působí firmám nedozírné škody. Příliš vysoké cíle společnosti totiž uvedlo 25 procent přistižených. O pět procent více než předloni.

Objevil se i důvod, který zde v roce 2007 nebyl, totiž snaha vrcholového vedení vykázat požadované výsledky.

Témata: krize | krimi | nezaměstnanost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama