Kalousek: Problém je rychlost zadlužování státu, ne absolutní výše dluhu

Praha - Miroslav Kalousek (TOP 09) v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce upozornil na to, že problémem České republiky je rychlost zadlužování, spíše než absolutní výše dluhu.

Přidejte svůj názor

Miroslav Kalousek

Kalousek tak reagoval na dotaz moderátora, jaká výše státního dluhu je pro něj nepřekročitelná a u které by nebyl ochotný být jako ministr financí.

Po naléhání Václava Moravce, aby uvedl konkrétní číslo, se Kalousek odvolal na jedno z maastrichtských kritérií, které stanoví maximální výši státního dluhu na 60 procent hrubého domácího produktu. „Jenže to by se mohlo zdát, že tam pro nás stále je ještě velký polštář, že se ještě můžeme dále zadlužovat, a proto se této interpretaci radši snažím vyhnout,“ varoval Kalousek.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl druhým hostem pořadu, připomněl, že Česká republika dosud patřila mezi nízko zadlužené země. „A byl bych rád, kdyby to tak zůstalo. Nerad bych, abychom dopadli jako například Maďarsko nebo Itálie, kde se veřejné finance doslova vymkly z rukou,“ uvedl Sobotka. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že stav veřejných financí nelze stabilizovat v době, kdy hospodářství padá o čtyři až pět procent ročně. S růstem českého hospodářství počítá v roce 2011.

Česká republika hospodaří se ztrátovým rozpočtem od roku 1996. Do září tohoto roku narostl státní dluh na 1 168 miliardy korun, o 169 miliard od začátku roku. Každý občan České republiky tak na veřejných financích dluží přes 111 tisíc korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama