Kalousek: Problém je rychlost zadlužování státu, ne absolutní výše dluhu

Praha - Miroslav Kalousek (TOP 09) v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce upozornil na to, že problémem České republiky je rychlost zadlužování, spíše než absolutní výše dluhu.

Přidejte svůj názor

Miroslav Kalousek

Kalousek tak reagoval na dotaz moderátora, jaká výše státního dluhu je pro něj nepřekročitelná a u které by nebyl ochotný být jako ministr financí.

Po naléhání Václava Moravce, aby uvedl konkrétní číslo, se Kalousek odvolal na jedno z maastrichtských kritérií, které stanoví maximální výši státního dluhu na 60 procent hrubého domácího produktu. „Jenže to by se mohlo zdát, že tam pro nás stále je ještě velký polštář, že se ještě můžeme dále zadlužovat, a proto se této interpretaci radši snažím vyhnout,“ varoval Kalousek.

Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl druhým hostem pořadu, připomněl, že Česká republika dosud patřila mezi nízko zadlužené země. „A byl bych rád, kdyby to tak zůstalo. Nerad bych, abychom dopadli jako například Maďarsko nebo Itálie, kde se veřejné finance doslova vymkly z rukou,“ uvedl Sobotka. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že stav veřejných financí nelze stabilizovat v době, kdy hospodářství padá o čtyři až pět procent ročně. S růstem českého hospodářství počítá v roce 2011.

Česká republika hospodaří se ztrátovým rozpočtem od roku 1996. Do září tohoto roku narostl státní dluh na 1 168 miliardy korun, o 169 miliard od začátku roku. Každý občan České republiky tak na veřejných financích dluží přes 111 tisíc korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama