Státní poznávací značky: Stát živí monopol jediné firmy

Praha - V České republice vyrábí státní poznávací značky (SPZ) už 15 let jediná firma - jihomoravská společnost HICON. Podle konkurenčních firem živí její monopol ministerstvo dopravy, píší v úterním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo totiž podle kritiků odmítá vypsat výběrové řízení, kterým by do lukrativního byznysu pustilo jiné firmy. "Je to celé pokřivené. Mělo by se poptat několika konkurenčních firem a z nich pak vybrat tu s nejlepší nabídkou. V tomto případě to prostě nefunguje," řekl listu Jaroslav Brůna z firmy Viaflex Smržovka, která je ochotna ministerstvu výrobu SPZ zajistit. Zástupce další firmy, který si přál zůstat v anonymitě, Lidovým novinám řekl, že by státu byli schopni ušetřit 20 až 30 milionů ročně.

Ministerstvo se brání. V dohledné době hodlá naprosto překopat systém výroby SPZ, proto není rozumné vypisovat v tuto chvíli nové výběrové řízení. Ministerstvo hodlá výrobu SPZ přesunout do jednotlivých krajů. Základní plechy by měly vyrábět dvě firmy pro celou republiku. Následné ražení číselných a písmenných řad pak provedou krajští výrobci. "Je to hlavně kvůli větší pružnosti výroby. Chystáme totiž zavedení osobních značek podle přání zákazníka," řekl Lidovým novinám Josef Pokorný, ředitel odboru provozu silničních vozidel. Změny by však měly začít platit nejdříve od konce příštího roku.

Témata: SPZ
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama