Státní poznávací značky: Stát živí monopol jediné firmy

Praha - V České republice vyrábí státní poznávací značky (SPZ) už 15 let jediná firma - jihomoravská společnost HICON. Podle konkurenčních firem živí její monopol ministerstvo dopravy, píší v úterním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo totiž podle kritiků odmítá vypsat výběrové řízení, kterým by do lukrativního byznysu pustilo jiné firmy. "Je to celé pokřivené. Mělo by se poptat několika konkurenčních firem a z nich pak vybrat tu s nejlepší nabídkou. V tomto případě to prostě nefunguje," řekl listu Jaroslav Brůna z firmy Viaflex Smržovka, která je ochotna ministerstvu výrobu SPZ zajistit. Zástupce další firmy, který si přál zůstat v anonymitě, Lidovým novinám řekl, že by státu byli schopni ušetřit 20 až 30 milionů ročně.

Ministerstvo se brání. V dohledné době hodlá naprosto překopat systém výroby SPZ, proto není rozumné vypisovat v tuto chvíli nové výběrové řízení. Ministerstvo hodlá výrobu SPZ přesunout do jednotlivých krajů. Základní plechy by měly vyrábět dvě firmy pro celou republiku. Následné ražení číselných a písmenných řad pak provedou krajští výrobci. "Je to hlavně kvůli větší pružnosti výroby. Chystáme totiž zavedení osobních značek podle přání zákazníka," řekl Lidovým novinám Josef Pokorný, ředitel odboru provozu silničních vozidel. Změny by však měly začít platit nejdříve od konce příštího roku.

Témata: SPZ
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama