Státní poznávací značky: Stát živí monopol jediné firmy

Praha - V České republice vyrábí státní poznávací značky (SPZ) už 15 let jediná firma - jihomoravská společnost HICON. Podle konkurenčních firem živí její monopol ministerstvo dopravy, píší v úterním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo totiž podle kritiků odmítá vypsat výběrové řízení, kterým by do lukrativního byznysu pustilo jiné firmy. "Je to celé pokřivené. Mělo by se poptat několika konkurenčních firem a z nich pak vybrat tu s nejlepší nabídkou. V tomto případě to prostě nefunguje," řekl listu Jaroslav Brůna z firmy Viaflex Smržovka, která je ochotna ministerstvu výrobu SPZ zajistit. Zástupce další firmy, který si přál zůstat v anonymitě, Lidovým novinám řekl, že by státu byli schopni ušetřit 20 až 30 milionů ročně.

Ministerstvo se brání. V dohledné době hodlá naprosto překopat systém výroby SPZ, proto není rozumné vypisovat v tuto chvíli nové výběrové řízení. Ministerstvo hodlá výrobu SPZ přesunout do jednotlivých krajů. Základní plechy by měly vyrábět dvě firmy pro celou republiku. Následné ražení číselných a písmenných řad pak provedou krajští výrobci. "Je to hlavně kvůli větší pružnosti výroby. Chystáme totiž zavedení osobních značek podle přání zákazníka," řekl Lidovým novinám Josef Pokorný, ředitel odboru provozu silničních vozidel. Změny by však měly začít platit nejdříve od konce příštího roku.

Témata: SPZ
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama