Evropská komise zahájila razii v sídlech ČEZ a J&T

Praha - Evropská komise (EK) zahájila v úterý razii v kancelářích společností ČEZ a J&T kvůli podezření z nekalého jednání na trhu s elektřinou. To prý mohlo vést k omezení konkurence a ovlivňování cen. Informace o vyšetřování potvrdila jak EK, tak ČEZ a J&T.

Přidejte svůj názor

371

Komise potvrdila, že její úředníci podnikli neočekávanou kontrolu v sídle společnosti ČEZ. “Komise má důvodné podezření, že aktivity ČEZu a některých jejích partnerů mohly vést k narušení hospodářské soutěže, vést k dominanci ČEZu na českém trhu s elektrickou energií a dokonce k diktátu cen,” napsala EK.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž potvrdil razii v budově hlavní správy ČEZu v Praze a v sídle dceřiné společnosti Severočeské doly. “Kontrolu vnímáme jako logický důsledek růstu společnosti, jsme přesvědčení, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se zákony, pravidly i dobrými mravy,” napsala společnost ČEZ v reakci na vyšetřování. Kříž zároveň upozornil, že EK provedla například v roce 2006 dvacet prověrek energetických společností v šesti zemích, naposledy pak v březnu 2009 provedla hloubkovou kontrolu v EdF ve Francii. Podle Kříže může šetření probíhat v horizontu týdnů až měsíců.

Jednání ČEZu spolu s další energetickou společností J&T ve věci prodeje firmy International Power zkoumá i český antimonopolní úřad. Podle serveru euro.cz je právě spolupráce ČEZu a J&T důvodem zájmu komise. Komise prý začala vyšetřování na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Ta ale aktivní podání podnětu k šetření na evropské úrovni prostřednictvím své mluvčí Liběny Novotné nepotvrdila.

Druhá podezřelá firma J&T se od jakéhokoliv podezření distancuje. "Šetření EK se týká pouze společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH)," řekl mluvčí J&T Petr Málek. J&T podle Málka vlastní 40 procent společnosti EPH a není proto kompetentní jakkoliv se k aktivitám EPH vyjadřovat.

Současné počínání komise je pouze předstupněm formálního řízení se společnostmi. V případě potvrzení podezření z nekalých praktik může firmě, která bránila konkurenci, EK vyměřit pokutu až ve výši deseti procent ročního obratu a penále ve výši až pěti procent obratu firmy denně. To by se mohlo podepsat i na dividendě ČEZu pro státní pokladnu a následně na státním rozpočtu.

Témata: evropská komise
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama