Evropská komise zahájila razii v sídlech ČEZ a J&T

Praha - Evropská komise (EK) zahájila v úterý razii v kancelářích společností ČEZ a J&T kvůli podezření z nekalého jednání na trhu s elektřinou. To prý mohlo vést k omezení konkurence a ovlivňování cen. Informace o vyšetřování potvrdila jak EK, tak ČEZ a J&T.

Přidejte svůj názor

Evropská komise zahájila razii v sídlech ČEZ a J&T - anotační foto

Komise potvrdila, že její úředníci podnikli neočekávanou kontrolu v sídle společnosti ČEZ. “Komise má důvodné podezření, že aktivity ČEZu a některých jejích partnerů mohly vést k narušení hospodářské soutěže, vést k dominanci ČEZu na českém trhu s elektrickou energií a dokonce k diktátu cen,” napsala EK.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž potvrdil razii v budově hlavní správy ČEZu v Praze a v sídle dceřiné společnosti Severočeské doly. “Kontrolu vnímáme jako logický důsledek růstu společnosti, jsme přesvědčení, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se zákony, pravidly i dobrými mravy,” napsala společnost ČEZ v reakci na vyšetřování. Kříž zároveň upozornil, že EK provedla například v roce 2006 dvacet prověrek energetických společností v šesti zemích, naposledy pak v březnu 2009 provedla hloubkovou kontrolu v EdF ve Francii. Podle Kříže může šetření probíhat v horizontu týdnů až měsíců.

Jednání ČEZu spolu s další energetickou společností J&T ve věci prodeje firmy International Power zkoumá i český antimonopolní úřad. Podle serveru euro.cz je právě spolupráce ČEZu a J&T důvodem zájmu komise. Komise prý začala vyšetřování na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Ta ale aktivní podání podnětu k šetření na evropské úrovni prostřednictvím své mluvčí Liběny Novotné nepotvrdila.

Druhá podezřelá firma J&T se od jakéhokoliv podezření distancuje. "Šetření EK se týká pouze společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH)," řekl mluvčí J&T Petr Málek. J&T podle Málka vlastní 40 procent společnosti EPH a není proto kompetentní jakkoliv se k aktivitám EPH vyjadřovat.

Současné počínání komise je pouze předstupněm formálního řízení se společnostmi. V případě potvrzení podezření z nekalých praktik může firmě, která bránila konkurenci, EK vyměřit pokutu až ve výši deseti procent ročního obratu a penále ve výši až pěti procent obratu firmy denně. To by se mohlo podepsat i na dividendě ČEZu pro státní pokladnu a následně na státním rozpočtu.

Témata: evropská komise
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Evropská komise zahájila razii v sídlech ČEZ a J&T

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama