O privatizaci České spořitelny se už zajímá i FBI

Praha / Vídeň - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se zajímá o privatizaci České spořitelny, jeho agenti už o tom mluvili s dvěma bývalými manažery rakouské Erste Bank. Uvedl to v úterý server Aktuálně.cz s tím, že formální vyšetřování by mělo být zahájeno až příští rok.

Přidejte svůj názor

O privatizaci České spořitelny se už zajímá i FBI - anotační foto

Bývalý manažeři Erste Bank, Hans Leitner a Peter Andahazy, již dříve prohlásili, že jejich bývalý zaměstnavatel při skupování bankovních domů ve střední a východní Evropě uplácel tamní politiky a úředníky.

Nově v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že v České republice se kauza týká vrcholných představitelů politické scény z přelomu tisíciletí. Spořitelnu rakouské Erste prodala vláda Miloše Zemana v roce 2000.

Erste Bank slova svých bývalých zaměstnanců označuje za lež a pomstu za propuštění. Podezření, že by rozhodnutí české vlády či řídícího výboru pro privatizaci bank provázela korupce, odmítli pro Aktuálně.cz i bývalí ministři Zemanova kabinetu.

Rakouští manažeři nicméně na svých obviněních trvají. Najali si proto ve Spojených státech právníky a připravují žalobu k americkému federálnímu soudu, kde chtějí dokázat, že se nemstí, ale mají pravdu. Jména těch, kteří se měli na korupci při privatizaci České spořitelny podílet, ani jeden z nich ale nechce zveřejnit s tím, že všechny materiály musí být nejdříve předány americké justici.

Jediné doposud známé jméno, které v souvislosti s privatizací České spořitelny a vyplacenými penězi padlo, bylo jméno Miroslava Macka. Stalo se tak už před osmi lety, kdy novináři vypátrali jeho konzultační smlouvu na deset milionů korun.

Sumu měla někdejšímu místopředsedovi ODS za dodnes neupřesněné služby vyplatit poradenská společnost CEBOC. Tu si před koupí spořitelny najala právě rakouská Erste Bank. Macek se v reakci na zveřejnění případu stáhl z politiky.

Státní podíl v České spořitelně prodala vláda Miloše Zemana v prosinci 2000 za devatenáct miliard korun. Rakouská Erste zbyla jako jediný zájemce a jednání se vlekla dlouhé měsíce.

Kvůli privatizaci stát očistil spořitelnu od špatných úvěrů a posílil její základní jmění, což stálo zhruba 40 miliard korun. Ztrátu z prodeje pak stát snížil prodejem špatných pohledávek a úvěrů přes konsolidační agenturu.

Témata: FBI | krimi
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: O privatizaci České spořitelny se už zajímá i FBI

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Německé firmy se obávají zhoršení ekonomických podmínek - anotační foto

Německé firmy se obávají zhoršení ekonomických podmínek

26.03.2017 18:47 Berlín - Řada německých firem se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s listem…

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem kvůli podpoře Izraele - anotační foto

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem kvůli podpoře Izraele

26.03.2017 18:11 Aktualizováno Teherán - Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a …

Finanční správa vybrala do konce března na DPH o 15 procent více - anotační foto

Finanční správa vybrala do konce března na DPH o 15 procent více

26.03.2017 15:27 Praha - Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty…

Tesku hrozí masivní pokuta za účetní skandál - anotační foto

Tesku hrozí masivní pokuta za účetní skandál

25.03.2017 17:08 Londýn - Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama