Zlatý padák pro bývalého šéfa ČSA Lašáka bude prověřován MF

Praha - Ministerstvo financí podle své čtvrteční zprávy zkoumá právní aspekty nároku bývalého vedení Českých aerolinií v čele s Radomírem Lašákem na zlaté padáky v celkové výši 120 milionů korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Jacob.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Celou situaci už nechal prošetřit současný ministr financí Eduard Janota, který již šéfoval dozorčí radě ČSA v době, kdy jejich šéfem byl Jaroslav Tvrdík. Podle zprávy MF to byla právě Janotova kritika Tvrdíkova vedení, kvůli které jej hlavní akcionář aerolinek, tedy český stát, z postu šéfa dozorčí rady odvolal.

Podle ministerstva financí vznikla doložka o tzv. OK-Bonusu až v době, kdy aerolinkám vládl právě Radomír Lašák. „Na jednání dozorčí rady dne 30. srpna 2006, tedy těsně před koncem funkčního období vlády Jiřího Paroubka, byl vysloven souhlas s úpravou manažerských smluv. Dozorčí rada jednomyslně odsouhlasila možnost, aby si představenstvo vzájemně podepsalo své upravené manažerské smlouvy,“ uvádí zpráva ministerstva s tím, že dozorčí rada ve svém usnesení výslovně uvedla souhlas s uzavřením manažerských smluv včetně ročního bonusu, v usnesení však není výslovně uveden OK - Bonus. Ministerstvo financí nicméně nemá doklady o písemných pokynech tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky směrem k dozorčí radě ČSA, ani o jeho písemném souhlasu s novým zněním manažerských smluv.

„Bývalý prezident Lašák chápe OK-Bonus jako součást manažerských smluv a proto uplatňuje v souvislosti se svým odchodem ze společnosti nárok na čerpání tohoto velmi lukrativního motivačního prvku,“ uvedlo ministerstvo.

Lašákův tým odstoupil z vedení ČSA po složitém jednání o snížení platů zaměstnanců firmy. Během tohoto roku se totiž ČSA dostaly do hluboké ztráty téměř dvou miliard korun a do konce roku by ji podle odhadů měly prohloubit o další více než jednu miliardu korun.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama