Zlatý padák pro bývalého šéfa ČSA Lašáka bude prověřován MF

Praha - Ministerstvo financí podle své čtvrteční zprávy zkoumá právní aspekty nároku bývalého vedení Českých aerolinií v čele s Radomírem Lašákem na zlaté padáky v celkové výši 120 milionů korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Jacob.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Celou situaci už nechal prošetřit současný ministr financí Eduard Janota, který již šéfoval dozorčí radě ČSA v době, kdy jejich šéfem byl Jaroslav Tvrdík. Podle zprávy MF to byla právě Janotova kritika Tvrdíkova vedení, kvůli které jej hlavní akcionář aerolinek, tedy český stát, z postu šéfa dozorčí rady odvolal.

Podle ministerstva financí vznikla doložka o tzv. OK-Bonusu až v době, kdy aerolinkám vládl právě Radomír Lašák. „Na jednání dozorčí rady dne 30. srpna 2006, tedy těsně před koncem funkčního období vlády Jiřího Paroubka, byl vysloven souhlas s úpravou manažerských smluv. Dozorčí rada jednomyslně odsouhlasila možnost, aby si představenstvo vzájemně podepsalo své upravené manažerské smlouvy,“ uvádí zpráva ministerstva s tím, že dozorčí rada ve svém usnesení výslovně uvedla souhlas s uzavřením manažerských smluv včetně ročního bonusu, v usnesení však není výslovně uveden OK - Bonus. Ministerstvo financí nicméně nemá doklady o písemných pokynech tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky směrem k dozorčí radě ČSA, ani o jeho písemném souhlasu s novým zněním manažerských smluv.

„Bývalý prezident Lašák chápe OK-Bonus jako součást manažerských smluv a proto uplatňuje v souvislosti se svým odchodem ze společnosti nárok na čerpání tohoto velmi lukrativního motivačního prvku,“ uvedlo ministerstvo.

Lašákův tým odstoupil z vedení ČSA po složitém jednání o snížení platů zaměstnanců firmy. Během tohoto roku se totiž ČSA dostaly do hluboké ztráty téměř dvou miliard korun a do konce roku by ji podle odhadů měly prohloubit o další více než jednu miliardu korun.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama