Hejtmani se bojí o peníze z Bruselu

Praha/Brusel - Evropská komise chystá zásadní změny své tradiční regionální politiky, kvůli nimž by evropské regiony mohly přijít o štědré dotace na budování infrastruktury či podporu místním menším podnikům. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Jeden z dokumentů Evropské komise například navrhuje, aby se dotace v příštím rozpočtovém období 2014–2020 soustředily více na národní a přeshraniční projekty. Zhruba padesát miliard eur, které Evropská unie každoročně vyděluje ze svého rozpočtu, by tak měly dostávat spíše státy než regiony. Brusel také tento týden zveřejnil návrh, podle něhož by EU měla věnovat více pozornosti vzdělávání, sociální politice a ekologičtějšímu hospodářství.

Takové změny by se citelně dotkly také českých krajů. „Nelíbí se nám to. Češi by se měli aktivně účastnit těchto diskuzí, abychom podobné plány společně s dalšími zablokovali,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který má zároveň v Asociaci krajů na starosti evropské fondy. V současném rozpočtovém období 2007–2013 míří do Česka přímo z evropského regionálního fondu zhruba 350 miliard korun, kraje však profitují i z dalších fondů EU.

Proti bruselskému návrhu se ozvaly nespokojené hlasy i z dalších zemí. Bývalá polská komisařka a nyní europoslankyně Danuta Hübnerová prohlásila, že plány Bruselu jsou „v rozporu se vším tím, co jsme slyšeli od předsedy Evropské komise v minulých letech“.

Martínek, který má poznatky z nedávného jednání v Bruselu, se obává, že Brusel jedná v souladu se zájmy velkých plátců do evropského rozpočtu – tedy bohatších západoevropských zemí. „Podobné manévry mají sloužit k tomu, aby tito plátci co nejméně dávali a co nejvíce dostávali zpět,“ uvedl hejtman.

Témata: evropská komise
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dochází k porušování hospodářské soutěže mobilními operátory? dTest podal…

27.07.2017 13:26 Praha - Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo…

Výroba aut v pololetí stoupla, vyrobilo se rekordních 756.468 vozů

27.07.2017 08:48 Praha – V první polovině letošního roku bylo v České republice vyrobeno rekordních 756.468 osobních…

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama