Hejtmani se bojí o peníze z Bruselu

Praha/Brusel - Evropská komise chystá zásadní změny své tradiční regionální politiky, kvůli nimž by evropské regiony mohly přijít o štědré dotace na budování infrastruktury či podporu místním menším podnikům. Uvádí to páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Jeden z dokumentů Evropské komise například navrhuje, aby se dotace v příštím rozpočtovém období 2014–2020 soustředily více na národní a přeshraniční projekty. Zhruba padesát miliard eur, které Evropská unie každoročně vyděluje ze svého rozpočtu, by tak měly dostávat spíše státy než regiony. Brusel také tento týden zveřejnil návrh, podle něhož by EU měla věnovat více pozornosti vzdělávání, sociální politice a ekologičtějšímu hospodářství.

Takové změny by se citelně dotkly také českých krajů. „Nelíbí se nám to. Češi by se měli aktivně účastnit těchto diskuzí, abychom podobné plány společně s dalšími zablokovali,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který má zároveň v Asociaci krajů na starosti evropské fondy. V současném rozpočtovém období 2007–2013 míří do Česka přímo z evropského regionálního fondu zhruba 350 miliard korun, kraje však profitují i z dalších fondů EU.

Proti bruselskému návrhu se ozvaly nespokojené hlasy i z dalších zemí. Bývalá polská komisařka a nyní europoslankyně Danuta Hübnerová prohlásila, že plány Bruselu jsou „v rozporu se vším tím, co jsme slyšeli od předsedy Evropské komise v minulých letech“.

Martínek, který má poznatky z nedávného jednání v Bruselu, se obává, že Brusel jedná v souladu se zájmy velkých plátců do evropského rozpočtu – tedy bohatších západoevropských zemí. „Podobné manévry mají sloužit k tomu, aby tito plátci co nejméně dávali a co nejvíce dostávali zpět,“ uvedl hejtman.

Témata: evropská komise
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nakupují jako diví. Tržby obchodů narostly o desítky procent

17.12.2017 17:07 Praha - Tržby tuzemských obchodníků o třetím adventním víkendu vzrostly meziročně i proti předchozí…

Čistý zisk bank klesl letos o 700 milionů

17.12.2017 15:09 Praha - Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2017 klesl souhrnný čistý zisk meziročně o…

Byl konec Československa nutný? Co stálo za rozpadem federace

17.12.2017 14:39 Aktualizováno O tom, že zdlouhavé vyjednávání o budoucnosti společného státu nabere jiný směr, bylo jasno hned po…

V Praze čeká na povolení 900 projektů se 40 tisíci byty

17.12.2017 14:38 Praha - V Praze je v současné době v povolovacím procesu "zamrzlých" 900 projektů s přibližně 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama