Získat půjčku a nebo leasing bude těžší

Praha - Získat půjčku nebo leasing bude od příštího roku obtížnější. Finanční zdraví klientů budou po bankách kvůli rostoucímu podílu nesplácených úvěrů přísněji posuzovat i leasingové a splátkové firmy a další nebankovní poskytovatelé půjček v České republice, píše páteční Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Leasingové a splátkové firmy budou pomocí sofistikovaných modelů odhadovat, jak budou jejich klienti schopni splácet své závazky i po roce od poskytnutí úvěru. Právu to řekl Karel Kolář, výkonný ředitel sdružení LLCB, které v ČR provozuje Nebankovní úvěrový registr.

Podle informací deníku si pravděpodobnou finanční situaci klientů na rok dopředu už delší dobu propočítává asi polovina domácích bank. Bankovní domy mají svůj registr, kde se shromažďují negativní i pozitivní informace o klientech.

Členové nebankovního registru, který sdružuje třeba i poskytovatele kreditních karet a faktoringové firmy, by měli podle Koláře začít v prvních měsících příštího roku hodnotit své klienty pomocí nové metodiky, tzv. Credit Bureau skóre, píše Právo.

„Jde o číslo, které na základě historických dat o splácení i nesplácení úvěrů umožní nebankovním institucím zjistit, s jakou pravděpodobností se jejich klient dostane v následujících dvanácti měsících do problémů se splácením,“ upřesnil pro deník Kolář.

Skóre, které se již dnes používá v řadě zemí světa, pomůže podle něj finančním institucím snižovat rizika a zrychlit procesy. Dobrým klientům naopak v budoucnu může podle Koláře přinést dokonce i lepší úvěrové podmínky.

Témata: půjčky | leasing
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama