Získat půjčku a nebo leasing bude těžší

Praha - Získat půjčku nebo leasing bude od příštího roku obtížnější. Finanční zdraví klientů budou po bankách kvůli rostoucímu podílu nesplácených úvěrů přísněji posuzovat i leasingové a splátkové firmy a další nebankovní poskytovatelé půjček v České republice, píše páteční Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Leasingové a splátkové firmy budou pomocí sofistikovaných modelů odhadovat, jak budou jejich klienti schopni splácet své závazky i po roce od poskytnutí úvěru. Právu to řekl Karel Kolář, výkonný ředitel sdružení LLCB, které v ČR provozuje Nebankovní úvěrový registr.

Podle informací deníku si pravděpodobnou finanční situaci klientů na rok dopředu už delší dobu propočítává asi polovina domácích bank. Bankovní domy mají svůj registr, kde se shromažďují negativní i pozitivní informace o klientech.

Členové nebankovního registru, který sdružuje třeba i poskytovatele kreditních karet a faktoringové firmy, by měli podle Koláře začít v prvních měsících příštího roku hodnotit své klienty pomocí nové metodiky, tzv. Credit Bureau skóre, píše Právo.

„Jde o číslo, které na základě historických dat o splácení i nesplácení úvěrů umožní nebankovním institucím zjistit, s jakou pravděpodobností se jejich klient dostane v následujících dvanácti měsících do problémů se splácením,“ upřesnil pro deník Kolář.

Skóre, které se již dnes používá v řadě zemí světa, pomůže podle něj finančním institucím snižovat rizika a zrychlit procesy. Dobrým klientům naopak v budoucnu může podle Koláře přinést dokonce i lepší úvěrové podmínky.

Témata: půjčky | leasing
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama