Schwarzenberg: Do roku 2015 chceme zavést euro

Praha - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že jeho strana chce v České republice zavést jednotnou evropskou měnu euro nejpozději v roce 2015. Schwarzenberg také řekl, že očekává, že by se k přijetí eura vyjádřila Česká národní banka.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přijetí eura by mělo podle TOP 09 pomoci zvýšit české ekonomice konkurenceschopnost v rámci Evropy. České firmy by se vyhnuly propadům kurzu koruny a pro zahraniční investory by bylo investování v Česku přehlednější.

"Zavedení eura pro nás ale není ideologická otázka, ale je nástroj hospodářské politiky," uvedl Schwarzenberg s tím, že společnou evropskou měnu nemůže zavést pouze TOP 09, ale vláda, která k tomu bude mít mandát.

Šéf TOP 09 dále uvedl, že rozhodnutí o přijetí eura není jen politickým rozhodnutím. Významný podíl na rozhodovacím procesu by přenechal na České národní bance. "ČNB by připravila podklady, které by pak bylo nutné prostudovat a rozhodnout," dodal.

Zavedení eura v České republice je zatím nejasné. Česká vláda zatím termín přistoupení země k euru neoznámila. Na začátku listopadu zveřejněné výsledky průzkumu Česko-německé obchodní průmyslové komory (ČNOPK) přitom ukázaly, že devadesát procent dotázaných členů komory si přeje zavedení eura v Česku. Dotazovaní byli pro zavedení eura nejčastěji již v roce 2011.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama