Schwarzenberg: Do roku 2015 chceme zavést euro

Praha - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že jeho strana chce v České republice zavést jednotnou evropskou měnu euro nejpozději v roce 2015. Schwarzenberg také řekl, že očekává, že by se k přijetí eura vyjádřila Česká národní banka.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přijetí eura by mělo podle TOP 09 pomoci zvýšit české ekonomice konkurenceschopnost v rámci Evropy. České firmy by se vyhnuly propadům kurzu koruny a pro zahraniční investory by bylo investování v Česku přehlednější.

"Zavedení eura pro nás ale není ideologická otázka, ale je nástroj hospodářské politiky," uvedl Schwarzenberg s tím, že společnou evropskou měnu nemůže zavést pouze TOP 09, ale vláda, která k tomu bude mít mandát.

Šéf TOP 09 dále uvedl, že rozhodnutí o přijetí eura není jen politickým rozhodnutím. Významný podíl na rozhodovacím procesu by přenechal na České národní bance. "ČNB by připravila podklady, které by pak bylo nutné prostudovat a rozhodnout," dodal.

Zavedení eura v České republice je zatím nejasné. Česká vláda zatím termín přistoupení země k euru neoznámila. Na začátku listopadu zveřejněné výsledky průzkumu Česko-německé obchodní průmyslové komory (ČNOPK) přitom ukázaly, že devadesát procent dotázaných členů komory si přeje zavedení eura v Česku. Dotazovaní byli pro zavedení eura nejčastěji již v roce 2011.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama