Mateřská se možná snižovat nebude

Praha - Poslanci na svém úterním zasedání nechali prvním čtením projít návrh zákona požadující ponechání výše mateřských příspěvků na letošní výši i pro rok 2010, příspěvek se měl původně snižovat. Zákon před druhým čtením projedná výbor pro sociální politiku a lhůta na projednání je 30 dnů.

Přidejte svůj názor

371

"Tímto zákonem chceme ponechat výši mateřského příspěvku na totožné výši, na jaké je letos," uvedla tisk předkladatelka Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), podle které je nepřípustné, aby dopady úspor zasáhly právě matky s malými dětmi.

Poslanec Mirolsav Opálka (KSČM) upozornil na to, že jeho pozměňovací návrh k Janotově balíčku obsahoval právě řešení této problematiky. "Kdybychom to schválili už tehdy, nezadělali bychom na problémy České správě sociálního zabezpečení, sobě i těm maminkám," dodal Opálka.

Ke schválení návrhu v prvním čtení podali veto ještě před projednáváním legislativního znění poslanci ODS. Následně požádal poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD) o zkrácení lhůty na projednání na dva dny, tak aby mohl zákon platit již od začátku příštího roku. "Jistěže se můžete bránit tím, že je dobré šetřit, a to na rodinách s dětmi, ale dejme tomuto návrhu šanci," obrátil se Škromach na poslance ODS s tím, aby jeho návrh nevetovali. Poslanci ODS ovšem návrh také vetovali, lhůta na projednání tak nakonec zůstala podle požadavku Šojdrové na délce 30 dnů.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka upozornil na to, že finanční dopady takového zákona jsou příliš vysoké a neadekvátně zasahují do kompromisu a dohodě, kterým byl pro politické spektrum Janotův úsporný balíček. "Takovým zásahem by se veškeré dohody zvrátili a mohli bychom začít od začátku," uvedl Šimerka.

Petr Nečas (ODS) doplnil, že není možné rušit některé kroky, které byly již dohodnuty, neučinit proto, že jsou nepopulární. "Řada z vás se nyní tváří jinak, než když se o tomto kroku hlasovalo v rámci úsporného balíčku," dodal Nečas s tím, že poslanci měli možnost tento krok zvrátit pozměňovacím návrhem právě poslance Opálky.

Předkladatelé jsou podle důvodové zprávy přesvědčeni, že se jedná o nespravedlivé snížení peněžité pomoci v mateřství a požadují, aby výše peněžité pomoci v mateřství zůstala na úrovni letošního roku. "Matky, které v roce 2010 budou pobírat peněžitou pomoc v mateřství, nemohou za špatnou ekonomickou situaci státu. Naopak, tím, že se chovají zodpovědně a starají se o budoucnost země a budoucí plátce do sociálního a zdravotního systému, pomáhají řešit řadu problémů, s nimiž se sociální i zdravotní systém potýká," argumentuje důvodová zpráva.

Podle důvodové zprávy k zákonu, kterým se navrhovaná opatření zaváděla, se jedná o částku 1,56 miliardy korun, z toho v roce 2010 o 1,47 miliardy korun a v roce 2011 0,13 miliardy korun, o které se předpokládaná úspora neprojeví. Návrh předkládaného zákona nebude mít žádný dopad na rozpočty krajů a obcí.

Témata: mateřská
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama