Konec zlatých padáků je na dohled

Praha - Neúměrné vysoké platy, nejrůznější bonusy a zlaté padáky ve státních a polostátních firmách by se stát vzpomínkou na minulost. Jak uvádí středeční vydání deníku E15, ministr financí Eduard Janota má rámcový plán, jak lidem v představenstvech a dozorčích radách takových podniků utáhnout opasky

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Především nejrůznější bonusy by se měly vázat na dlouhodobé, tedy čtyř- až pětileté výsledky firem. Tak, aby úspěšnost té které firmy nemohly ovlivňovat třeba jednorázové odprodeje majetku, jak se to dělo například v ČSA,“ uvedl pro E15 Janota. Podobný princip by měl platit i pro stanovení výše odchodného manažerů.

Analýzu situace odměňování ve firmách, nad nimiž má částečnou či úplnou kontrolu stát, předloží Janota vládě na začátku ledna zároveň s návrhem změn. Skončit by mohly i motivační programy, například v ČEZ. „Zmapujeme situaci ve všech firmách, v nichž má stát alespoň třiatřicetiprocentní podíl,“ říká Janota.

Na postupu, který Janota popisuje, se včera shodli ekonomičtí ministři vlády, kabinet se má auditem a následnými změnami v odměňování ve firmách ovládaných státem opět zabývat v pondělí.

Premiér Jan Fischer přitom ujišťuje, že audit není zástěrkou pro personální čistky. Navíc, celou záležitost bude konzultovat i se šéfy stran, které do jeho týmu delegovaly ministry. To potvrdili i předsedové ODS Mirek Topolánek a ČSSD Jiří Paroubek.

Témata: zlaté padáky | platy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama