Konec zlatých padáků je na dohled

Praha - Neúměrné vysoké platy, nejrůznější bonusy a zlaté padáky ve státních a polostátních firmách by se stát vzpomínkou na minulost. Jak uvádí středeční vydání deníku E15, ministr financí Eduard Janota má rámcový plán, jak lidem v představenstvech a dozorčích radách takových podniků utáhnout opasky

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„Především nejrůznější bonusy by se měly vázat na dlouhodobé, tedy čtyř- až pětileté výsledky firem. Tak, aby úspěšnost té které firmy nemohly ovlivňovat třeba jednorázové odprodeje majetku, jak se to dělo například v ČSA,“ uvedl pro E15 Janota. Podobný princip by měl platit i pro stanovení výše odchodného manažerů.

Analýzu situace odměňování ve firmách, nad nimiž má částečnou či úplnou kontrolu stát, předloží Janota vládě na začátku ledna zároveň s návrhem změn. Skončit by mohly i motivační programy, například v ČEZ. „Zmapujeme situaci ve všech firmách, v nichž má stát alespoň třiatřicetiprocentní podíl,“ říká Janota.

Na postupu, který Janota popisuje, se včera shodli ekonomičtí ministři vlády, kabinet se má auditem a následnými změnami v odměňování ve firmách ovládaných státem opět zabývat v pondělí.

Premiér Jan Fischer přitom ujišťuje, že audit není zástěrkou pro personální čistky. Navíc, celou záležitost bude konzultovat i se šéfy stran, které do jeho týmu delegovaly ministry. To potvrdili i předsedové ODS Mirek Topolánek a ČSSD Jiří Paroubek.

Témata: zlaté padáky | platy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama