Ojedinělá výpověď "podnikatele roku" Vladimíra Kováře: Korupce je všude

Praha - Jsou státní zakázky zmanipulované, s předem určeným vítězem? Desítky byznysmenů vám řeknou, že to je běžná praxe, ale jen mimo mikrofon, výjimku udělal Vladimír Kovář, šéf IT firmy Unicorn a držitel titulu „Podnikatel roku 2008“, píší ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Kovář popsal listu zkušenost s obřím tendrem, který vypsal Český statistický úřad na nové informační systémy pro obří akci – sčítání lidu v roce 2011. „Byl jsem s nabídkou o 120 milionů levnější než konkurence. Soutěž ještě neskončila, přesto už podle všeho všichni věděli, kdo vyhrál,“ řekl Hospodářským novinám Kovář. Před několika dny mu pak také přišlo předběžné vyrozumění z ČSÚ: vyhrála společnost Hewlett-Packard, Unicorn skončil až druhý.

Tomu ovšem předcházela jiná událost. Už 28. října potkal Kovář na slavnostní recepci na Pražském hradě svého dobrého známého, současného šéfa premiérových poradců Vladimíra Mlynáře. A mimochodem se mu zmínil, že se o zakázku ČSÚ uchází. „A on mi na to řekl: Vždyť je to přece napsaný pro Packardy, ne?“ popsal Kovář rozmluvu. Mlynář nyní říká, že při náhodné schůzce na Hradě jen reagoval na Kovářovy pochybnosti: „Zmínil jsem se, že jsem takové podezření již zaslechl, ale pokud vím, nelze jej prokázat.“ Svoji zmínku o Packardu Mlynář komentovat nechce, uvádí Hospodářské noviny.

„Výběrové řízení nekomentujeme,“ sdělil Hospodářským novinám mluvčí české pobočky Hewlett-Packard Tomáš Taschner. Zakázka má vyjít zhruba na půl miliardy. Konkrétní informace o tendru ale zatím neposkytuje ani ČSÚ, nezveřejňuje ani vítěze. Běží totiž ještě termín, v němž mohou účastníci podat vůči výsledku námitky. „Cena ale byla jen jedním z kritérií soutěže,“ uvedl místopředseda úřadu Stanislav Drápal. Vedle ceny podle něj rozhodovaly i záruky, že dodavatel splní úkol včas, kvalitně a při dodržení maximální ochrany zpracovávaných dat. „Po ukončení výsledek výběrového řízení zveřejníme,“ dodal Drápal.

Praktiky, které zažil u tendru ČSÚ, nejsou přitom podle Kováře nic neobvyklého – což naznačují i jiní podnikatelé a nejrůznější průzkumy: „Je to tady všude a je to tak rozšířené, že už jsme to začali považovat za normální. Už se v tom učíme žít jak za komunismu,“ citují Kováře Hospodářské noviny.

Témata: Korupce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama