Ojedinělá výpověď "podnikatele roku" Vladimíra Kováře: Korupce je všude

Praha - Jsou státní zakázky zmanipulované, s předem určeným vítězem? Desítky byznysmenů vám řeknou, že to je běžná praxe, ale jen mimo mikrofon, výjimku udělal Vladimír Kovář, šéf IT firmy Unicorn a držitel titulu „Podnikatel roku 2008“, píší ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Kovář popsal listu zkušenost s obřím tendrem, který vypsal Český statistický úřad na nové informační systémy pro obří akci – sčítání lidu v roce 2011. „Byl jsem s nabídkou o 120 milionů levnější než konkurence. Soutěž ještě neskončila, přesto už podle všeho všichni věděli, kdo vyhrál,“ řekl Hospodářským novinám Kovář. Před několika dny mu pak také přišlo předběžné vyrozumění z ČSÚ: vyhrála společnost Hewlett-Packard, Unicorn skončil až druhý.

Tomu ovšem předcházela jiná událost. Už 28. října potkal Kovář na slavnostní recepci na Pražském hradě svého dobrého známého, současného šéfa premiérových poradců Vladimíra Mlynáře. A mimochodem se mu zmínil, že se o zakázku ČSÚ uchází. „A on mi na to řekl: Vždyť je to přece napsaný pro Packardy, ne?“ popsal Kovář rozmluvu. Mlynář nyní říká, že při náhodné schůzce na Hradě jen reagoval na Kovářovy pochybnosti: „Zmínil jsem se, že jsem takové podezření již zaslechl, ale pokud vím, nelze jej prokázat.“ Svoji zmínku o Packardu Mlynář komentovat nechce, uvádí Hospodářské noviny.

„Výběrové řízení nekomentujeme,“ sdělil Hospodářským novinám mluvčí české pobočky Hewlett-Packard Tomáš Taschner. Zakázka má vyjít zhruba na půl miliardy. Konkrétní informace o tendru ale zatím neposkytuje ani ČSÚ, nezveřejňuje ani vítěze. Běží totiž ještě termín, v němž mohou účastníci podat vůči výsledku námitky. „Cena ale byla jen jedním z kritérií soutěže,“ uvedl místopředseda úřadu Stanislav Drápal. Vedle ceny podle něj rozhodovaly i záruky, že dodavatel splní úkol včas, kvalitně a při dodržení maximální ochrany zpracovávaných dat. „Po ukončení výsledek výběrového řízení zveřejníme,“ dodal Drápal.

Praktiky, které zažil u tendru ČSÚ, nejsou přitom podle Kováře nic neobvyklého – což naznačují i jiní podnikatelé a nejrůznější průzkumy: „Je to tady všude a je to tak rozšířené, že už jsme to začali považovat za normální. Už se v tom učíme žít jak za komunismu,“ citují Kováře Hospodářské noviny.

Témata: Korupce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČMSS ve čtvrtletí zvýšila čistý zisk, roste zájem o nové smlouvy

21.05.2018 10:47 Praha - Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním čtvrtletí meziročně čistý zisk o…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

21.05.2018 08:45 Praha - Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o…

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama