Korupce při tendru na sčítání lidu?

Praha - Pochybnosti o téměř půlmiliardovém tendru Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sčítání lidu po včerejšku zesílily. Premiér Jan Fischer, bývalý předseda úřadu, ve čtvrtek statistiky vyzval, ať výběrové řízení prověří a v případě nutnosti i zruší, píší v pátečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Jan Fischer

"Akceptoval jsem jeho doporučení a nařídil jsem provést audit zadávací dokumentace," řekl včera místopředseda úřadu Jiří Křovák.

Vladimír Kovář, šéf softwarové firmy Unicorn, ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin řekl, že si vítězství ve výběrovém řízení na zhruba půl miliardy mohl koupit: za 20 milionů mu kdosi nabídl hlasy dvou členů výběrové komise. Kovář navíc tvrdí, že v soutěži na informační systém nabídl o 120 milionů nižší cenu než konkurence. Přesto podle předběžných výsledků nevyhrál.

Ukazuje se navíc, že šéfové úřadu o pochybnostech kolem regulérnosti soutěže vědí už od léta. Premiérův poradce a bývalý ministr Vladimír Mlynář Hospodářským novinám potvrdil, že statistikům poslal v srpnu dokument, který shrnuje, co je na vypsaném tendru špatně. Tedy především, že má být ušitý na míru počítačovému gigantu Hewlett Packard. Například tím, že předem vyřazuje menší firmy nebo sdružení firem. Uspět totiž může podle zadání jen společnost, která má dost přesvědčivých referencí a vlastní zkušený tým, jenž na podobných zakázkách pracoval.

Mlynář tvrdí, že dokument dostal od kolegy, s nímž dříve pracoval pro Telefónicu O2. Jméno ale říct nechce. „Skutečně obsahuje informace o vážném podezření z netransparentnosti,“ je přesvědčen. Místopředseda úřadu Křovák potvrzuje, že dokument od Mlynáře dostal. Vzápětí proto svolal své lidi a upozornil je, že podmínky soutěže musejí být průhledné. Pár týdnů na to pak úřad soutěž oficiálně vyhlásil. Nabídky ovšem nakonec poslali jen dva zájemci: Kovářův Unicorn a právě Hewlett Packard, uvádí noviny.

Úřad se brání, že o vítězi se nerozhodlo předem. Přísné podmínky jsou podle statistiků logické: při sčítání lidu v roce 2011 bude potřeba spolehlivě zpracovat obrovské množství dat, která navíc obsahují citlivé osobní údaje. Vítěze úřad oficiálně oznámí až v příštích dnech, stále totiž běží lhůta pro podání námitek. Kdo přesně ale firmu vybíral, úřad nechce zveřejnit – údajně nemůže, dokud konkurs ještě běží. Přitom u jiné soutěže, tentokrát na distribuci sčítacích archů za 750 milionů, jsou jména komisařů známá. Protože jde o tendr nad půlmiliardy, musela je schválit vláda, píší Hospodářské noviny.

Témata: Korupce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama