O privatizaci ČSA mají zájem čtyři zájemci

Praha - Obálky s přihláškami do veřejného výběrové řízení, které byly v pondělí otevřeny, obsahovaly čtyři zájemce o 91,51 procentní podíl ve společnosti České aerolinie. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí.

Přidejte svůj názor

letadlo ČSA

Do veřejného výběrového řízení se přihlásilo Konsorcium UNIMEX - TVS - tvořeno společnostmi UNIMEX GROUP a. s. a TRAVEL SERVICE a. s., dále AIR FRANCE - KLM, DAROFAN a. s. - ze skupiny AEROFLOT a ODIEN AV III a. s. - ze skupiny ODIEN.

Unimex Group je obchodní skupina, která se podílí na projektech bytového, průmyslového a hotelového developmentu, cestovního ruchu a obchodu se značkovým zbožím. Skupina má podíl v tuzemském charterovém leteckém dopravci Travel Service, kde spolu se zakladatelem Romanem Vikem ovládá třetinu akcií. Holding dále ovládá například provozovatele hobbymarketů OBI Global Stores nebo Travel Free, která provozuje síť prodejen na hraničních přechodech. Celkový kumulovaný obrat firem ve skupině společnosti za rok 2006 přesahuje 17 miliard, bilanční suma 10 miliard.

Travel Service je nejvýznamnějším charterovým dopravcem na českém trhu, kde působí 12 let. Zaměřuje se především na provozování charterových letů do Evropy, Afriky, Asie a Latinská Ameriky. Od roku 2004 provozuje pravidelné nízkorozpočtové linky pod značkou Smart Wings. S flotilou 16 letadel přistávají během roku na více než 230 letištích 4 kontinentů. V roce 2008 využilo služeb Travel Service více než 1,8 milionů cestujících nejen v ČR, ale i v Maďarsku (Travel Service Kft). Společnost Travel Service je vlastněná z osmdesáti procent islandskou turistickou a leteckou skupinou Icelandair Group. Součástí skupiny Icelandair Group se stal v roce 2007, kdy Islanďané koupili podíly od Romana Vika a Unimex Groupu. Po deseti procentech drží Vik a švédská Global Trade Opportunities, kterou stoprocentně kontroluje Unimex Group. Společnost hospodařila předloni s čistým ziskem přesahujícím 155 milionů korun.


Air France je francouzská letecká společnost, která je partnerem ČSA v letecké alianci SkyTeam. Air France má pod sebou od roku 2004 holandskou leteckou společnost KLM. Tímto spojením byla vytvořena největší letecká společnost v Evropě. Její označení je nyní Air France – KLM. Domovským letištěm společnosti Air France je Charles de Gaulle v Paříži. Odsud je společností denně vypravováno 1700 letů do 185 destinací v 83 státech. Díky spojení s holandskou KLM se počet destinací rozšířil na 247 v 104 zemích. Air France disponuje flotilou zhruba 380 letadel, a to včetně velkokapacitních letadel pro dlouhé tratě.

Darofan a.s. je 100% dceřiná firma skupiny Aeroflot. Aeroflot je největší ruský přepravce, stejně jako ČSA je členem skupiny SkyTeam. Jeho podíl na mezinárodní letecké přepravě z Ruska činí 45 procent. Na domácím trhu má 12,5 procenta. Společnost je schopna obsáhnout 95 destinací a to ve v 49 zemích. Počet cestujících přepravených společností Aeroflot byl během roku 2008 9,27 milionů. Společnost se může pochlubit flotilou, která čítá 90 letadel. Celkem 51 procent ve firmě drží ruská vláda, její podíl v orgánech firmy je méně než 30 procent. Aeroflot skončil v roce 2008 se ziskem přibližně 300 milionů USD (6 miliard korun).

Odien je americký investiční holding, který investuje ve střední a východní Evropě do společností, které nabízejí vysoký potenciál růstu ve středně až dlouhodobém horizontu. Odien má regionální pobočky v Praze a Istanbulu, majetkově je propojená s americkou leteckou společností Delta Air Lines či Northwest Airlines. Investiční společnost vznikla v únoru 2001 jako nástupce konsorcia firem Latona a Lazard. Skupina má, kromě jiných složek, dva investiční fondy. V České republice se například finančně angažovala v projektu pardubického letiště nebo při restrukturalizaci výrobce nákladních automobilů Daewoo-Avia. Vlastní cestovní kancelář Čedok, za 98 procent akcií této cestovní kanceláře zaplatila 80 milionů dolarů.


Výběrové řízení je dvoukolové. První kolo je kvalifikační; jediným kritériem ve druhém kole bude výše nabídnuté a garantované kupní ceny. O výběru účastníků, kterým bude umožněno provést hloubkovou kontrolu společnosti a předložit závazné nabídky, rozhodne na svém jednání vláda.

Výběrové řízení bylo vyhlášeno 5. února 2009. Předpokládá se, že vítěz bude znám nejpozději do 30. září 2009.

Témata: privatizace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama