Schodek letošního rozpočtu překročí 175 miliard korun, a to výrazně

Praha - Schodek letošního rozpočtu překročí 175 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl náměstek ministra financí Bohdan Hejduk.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jde ještě o hodně optimistický údaj. Vychází přitom z předchozích let, kdy prosincový deficit se pohyboval řádově v desítkách miliard korun. "Dvě stě miliard bude úspěch," řekl Marek.

Podle Hejduka je hlavním problémem zhoršený výběr daní a pojistného na sociálním zabezpečení. Výběry nejenže nedosahují rozpočtových částek, jsou ale také hluboko pod rokem 2008. Náměstek však očekává, že v prosinci by mohlo dojít k zlepšení. Stát neočekává v posledním měsíci žádné mimořádné výdaje, naopak příjmovou stránku rozpočtu by měl vylepšit zejména výběr DPH a spotřebních daní.

Schválený státní rozpočet pro letošní rok počítal se schodkem ve výši 38,1 miliardy korun, po rozpočtových změnách jej poslanci na konci září zvýšili na zhruba 52 miliard korun. Podle poslední prognózy ministerstva financí mělo letošní hospodaření skončit v minusu 165 miliard korun. Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu dosáhl 169,4 miliardy korun. Původně schválený rozpočet počítal s růstem HDP o 4,8 procenta, nyní se počítá s propadem ekonomiky ve výši pěti procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nakupují jako diví. Tržby obchodů narostly o desítky procent

17.12.2017 17:07 Praha - Tržby tuzemských obchodníků o třetím adventním víkendu vzrostly meziročně i proti předchozí…

Čistý zisk bank klesl letos o 700 milionů

17.12.2017 15:09 Praha - Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2017 klesl souhrnný čistý zisk meziročně o…

Byl konec Československa nutný? Co stálo za rozpadem federace

17.12.2017 14:39 Aktualizováno O tom, že zdlouhavé vyjednávání o budoucnosti společného státu nabere jiný směr, bylo jasno hned po…

V Praze čeká na povolení 900 projektů se 40 tisíci byty

17.12.2017 14:38 Praha - V Praze je v současné době v povolovacím procesu "zamrzlých" 900 projektů s přibližně 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama