Česká ekonomika by letos měla růst o 0,4 procenta

V roce 2009 by měly podle prognózy Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická srovnání (WIIW) růst ekonomiky středoevropských zemí v průměru o 0,6 procenta. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněné analýzy, kterou má Mediafax k dispozici.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

WIIW se přitom dlouhodobě specializuje na ekonomiky nových členských zemí EU a z nich zejména na středoevropské ekonomiky ČR, Polska, Slovenska, Maďarska a Slovinska. Podle institutu by přitom měla česká ekonomika růst v letošním roce o 0,4 procenta, v roce 2010 o 2,4 procenta a v roce 2011 o 3,8 procenta.

Spotřebitelské ceny by pak měly podle WIIW letos v ČR růst v průměru o 1,5 procenta, v roce 2010 o 2,2 procenta a v roce 2011 o 2,5 procenta.

V rámci středoevropské „pětky“ by přitom letos měla růst ekonomika Polska o 1,5 procenta, Slovenska o dvě procenta, ČR o 0,4 procenta, Slovinsko by mělo být na nule a maďarská ekonomika by se měla propadnout o tři procenta.

Podle ekonoma WIIW Zdeňka Lukase je důvodem poměrně optimistického pohledu vídeňského institutu předpoklad, podle něhož by mělo dojít na konci letošního roku nebo počátkem příštího roku v rámci EU k ekonomickému oživení. „Velkou neznámou je ale Německo jako nejvýznamnější hráč v rámci EU, jehož vývoj bude záležet na vývoji globální ekonomiky,“ připouští Lukas.

Přesto je ale podle jeho slov možné již v současné době registrovat pozitivní makroekonomické signály. „Začínají například mírně růst světové ceny surovin,“ konstatoval Lukáš. Jedním z impulsů pro tento vývoj je podle jeho slov také zpráva z nedávného sjezdu komunistické strany Číny, která očekává letošní hospodářský růst země o osm procent. „Nemůžeme to brát na lehkou váhu, v návaznosti na tuto informaci například posílil Dow-Jonesův index o dva procentní body,“ upozornil Lukas.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama