CVVM: Většina Čechů daním nerozumí a považuje je za nepřiměřené

Praha - Většina obyvatelstva České republiky nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. Vyplývá to z pondělních výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.

Přidejte svůj názor

371

Jen osm procent respondentů považuje daně lidí s vysokými příjmy v České republice za vysoké, 18 procent lidí za přiměřené a plných 62 procent za nízké, v tom 25 procent dokonce za příliš nízké.

Daně lidí s průměrným příjmem považuje 38 procent občanů za vysoké, necelá polovina lidí za přiměřené a pouhá tři procenta za nízké. Daně spoluobyvatel s nízkými příjmy přijdou vysoké 68 procentům lidí, 19 procent respondentů je považuje za přiměřené a nízké připadají pouhým třem procentům dotazovaných.

„Analýza podle jednotlivých sociodemografických a jiných třídících znaků ukázala, že zdanění lidí s vysokými příjmy za vysoké častěji označují lidé s vyšším osobním příjmem či dobrou životní úrovní svojí domácnosti,“ píše se ve zprávě CVVM. Za vysoké je označují také absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborníci, vedoucí pracovníci a političtí příznivci ODS. Opačné mínění pak mají respondenti s nižším příjmem, důchodci, vyučení bez maturity, lidé volící středolevou škálu politického spektra a voliči KSČM.

CVVM se také dotazovalo na to, zda občané České republiky rozumí tuzemskému daňovému systému. Přes 62 procent občanů mu nerozumí, naopak každý třetí člověk z deseti ho podle vlastních slov chápe.

Témata: daň
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama