CVVM: Většina Čechů daním nerozumí a považuje je za nepřiměřené

Praha - Většina obyvatelstva České republiky nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. Vyplývá to z pondělních výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd České republiky.

Přidejte svůj názor

371

Jen osm procent respondentů považuje daně lidí s vysokými příjmy v České republice za vysoké, 18 procent lidí za přiměřené a plných 62 procent za nízké, v tom 25 procent dokonce za příliš nízké.

Daně lidí s průměrným příjmem považuje 38 procent občanů za vysoké, necelá polovina lidí za přiměřené a pouhá tři procenta za nízké. Daně spoluobyvatel s nízkými příjmy přijdou vysoké 68 procentům lidí, 19 procent respondentů je považuje za přiměřené a nízké připadají pouhým třem procentům dotazovaných.

„Analýza podle jednotlivých sociodemografických a jiných třídících znaků ukázala, že zdanění lidí s vysokými příjmy za vysoké častěji označují lidé s vyšším osobním příjmem či dobrou životní úrovní svojí domácnosti,“ píše se ve zprávě CVVM. Za vysoké je označují také absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborníci, vedoucí pracovníci a političtí příznivci ODS. Opačné mínění pak mají respondenti s nižším příjmem, důchodci, vyučení bez maturity, lidé volící středolevou škálu politického spektra a voliči KSČM.

CVVM se také dotazovalo na to, zda občané České republiky rozumí tuzemskému daňovému systému. Přes 62 procent občanů mu nerozumí, naopak každý třetí člověk z deseti ho podle vlastních slov chápe.

Témata: daň
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už se chystá novela EET. Verdikt soudu přišel pozdě, zoufají si e-shopy

15.12.2017 16:07 Aktualizováno Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vítá, že Ústavní soud (ÚS) nezrušil zákon o…

Globus dostal pokutu 183 milionů, dle ÚOHS vnucoval dodavatelům služby

15.12.2017 12:58 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž…

Rána pro EET: Třetí a čtvrtá vlna se musí odložit. Benda jásá

15.12.2017 11:18 Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence…

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v EU, porazila i Paříž či Vídeň

15.12.2017 11:11 Praha - Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské unii. Na základě hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama