Trh ano, propouštění ne, vymohli si odboráři

Praha - Podnikatelé, kteří chtějí převzít k provozování nějakou linku veřejné dopravy, budou muset převzít i zaměstnance, kteří na ní dříve pracovali. Uvádí to čtvrteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Přesně takovou podmínku prosadili do návrhu zákona odboráři. Normu, kterou připravilo ministerstvo dopravy Gustáva Slamečky, nyní posuzuje legislativní rada vlády.

Zákon má umožnit konkurenci, a tím i nižší ceny ve veřejné dopravě, podle soukromých dopravců ale paragrafy odborů naopak volný trh blokují. „Tato záležitost by měla být řešena v pracovněprávním předpise, nikoli v zákoně o veřejných službách v přepravě cestujících,“ tvrdí zástupce dopravní společnosti Veolia Transport Ivan Novotný.

Přebírání zaměstnanců sníží konkurenční výhody alternativních dopravců, říká Jiří Schmidt ze společnosti RegioJet ze skupiny Student Agency.

Odboráři ale trvají na svém. „Vstupu konkurence nechceme bránit. Ale je nutné, aby vítěz dodržel určité standardy. A to jak dopravní, tak zaměstnanecké,“ uvedl pro deník E15 šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Ministerstvo dopravy nový předpis hájí. „Tato povinnost není automatická. Objednatel dopravy, tedy například kraj nebo město, bude mít jedinou povinnost: před vyhlášením veřejné soutěže se dotázat stávajících dopravců, zdali požadují převést na vítěze soutěže i odpovídající počet zaměstnanců,“ upřesnil ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík z ministerstva dopravy. Pak bude záležet už jen na objednateli, zda přebírání zahrne mezi podmínky tendru, či ne. „Odboráři žádali, aby převádění zaměstnanců bylo automatickou povinností pro vítěze, ale to jsme nepřipustili,“ dodal Michalčík.

Témata: nezaměstnanost | mhd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama