Trh ano, propouštění ne, vymohli si odboráři

Praha - Podnikatelé, kteří chtějí převzít k provozování nějakou linku veřejné dopravy, budou muset převzít i zaměstnance, kteří na ní dříve pracovali. Uvádí to čtvrteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Přesně takovou podmínku prosadili do návrhu zákona odboráři. Normu, kterou připravilo ministerstvo dopravy Gustáva Slamečky, nyní posuzuje legislativní rada vlády.

Zákon má umožnit konkurenci, a tím i nižší ceny ve veřejné dopravě, podle soukromých dopravců ale paragrafy odborů naopak volný trh blokují. „Tato záležitost by měla být řešena v pracovněprávním předpise, nikoli v zákoně o veřejných službách v přepravě cestujících,“ tvrdí zástupce dopravní společnosti Veolia Transport Ivan Novotný.

Přebírání zaměstnanců sníží konkurenční výhody alternativních dopravců, říká Jiří Schmidt ze společnosti RegioJet ze skupiny Student Agency.

Odboráři ale trvají na svém. „Vstupu konkurence nechceme bránit. Ale je nutné, aby vítěz dodržel určité standardy. A to jak dopravní, tak zaměstnanecké,“ uvedl pro deník E15 šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Ministerstvo dopravy nový předpis hájí. „Tato povinnost není automatická. Objednatel dopravy, tedy například kraj nebo město, bude mít jedinou povinnost: před vyhlášením veřejné soutěže se dotázat stávajících dopravců, zdali požadují převést na vítěze soutěže i odpovídající počet zaměstnanců,“ upřesnil ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík z ministerstva dopravy. Pak bude záležet už jen na objednateli, zda přebírání zahrne mezi podmínky tendru, či ne. „Odboráři žádali, aby převádění zaměstnanců bylo automatickou povinností pro vítěze, ale to jsme nepřipustili,“ dodal Michalčík.

Témata: nezaměstnanost | mhd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama