Krize řádí: Zetor je na prodej

Praha - Brněnský výrobce traktorů Zetor je na prodej. Potvrdily to dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů, uvádí páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

traktor Zetor

Firmu, která se podle informací deníku E15 propadá do stále hlubší ztráty, chce slovenská skupina HTC Holding prodat prostřednictvím poradenské společnosti Wood & Company.

„Hlavními a téměř jedinými aktivy, která firma potenciálním kupcům nabízí, jsou značka Zetor a výrobní kapacity,“ uvedl jeden ze zdrojů.

O Zetor se podle informací deníku E15 v nedávné minulosti zajímal například Energetický a průmyslový holding PPF a J&T. Nyní však změnil své priority. „Tuto transakci, respektive obchodní případ, nechceme komentovat,“ řekl mluvčí holdingu Martin Maňák.

O hledání kupce pro Zetor nechtěl mluvit ani spolumajitel Wood & Company Vladimír Jaroš, odpovídající za fúze a akvizice. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

„Nic o tom nevím. Neprodáváme ani celou společnost, ani případný podíl,“ prohlásil předseda představenstva společnosti HTC Holding Martin Blaškovič a o ekonomické situaci v Zetoru se nechtěl dál bavit.

V Zetoru, který v minulosti patřil mezi největší zaměstnavatele v regionu, se mezi zaměstnanci o možném prodeji podniku nebo o hledání strategického partnera mluví už delší dobu. Firma se loni propadla do ztráty přes 32 milionů korun. Letos údajně propad pokračuje. Zatímco loni podnik vyrobil 6537 traktorů, letos počítá s produkcí 3700 strojů. Většina z nich přitom končí ve skladech zahraničních poboček, protože zákazníci nemají peníze.

„Jednali jsme s majiteli o hromadném propouštění 186 zaměstnanců. Od ledna tedy bude v Zetoru pracovat 700 z původních zhruba 1200 lidí,“ uvedl předseda odborové organizace Zetoru Alois Kazelle. To je podle jeho slov nejméně pracovníků, kolik v novodobé historii podnik zaměstnával.

Ještě před půldruhým rokem chtěl Zetor rozšířit výrobní kapacity do roku 2012 z nynějších osmi téměř na 12 tisíc traktorů ročně. Tento projekt však kvůli finanční krizi pozastavil. Termín jeho obnovení firma zatím nechce zveřejnit. „Tyto informace nemám,“ uvedl mluvčí Zetoru Miroslav Toman.

Témata: firmy | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama