Krize řádí: Zetor je na prodej

Praha - Brněnský výrobce traktorů Zetor je na prodej. Potvrdily to dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů, uvádí páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

traktor Zetor

Firmu, která se podle informací deníku E15 propadá do stále hlubší ztráty, chce slovenská skupina HTC Holding prodat prostřednictvím poradenské společnosti Wood & Company.

„Hlavními a téměř jedinými aktivy, která firma potenciálním kupcům nabízí, jsou značka Zetor a výrobní kapacity,“ uvedl jeden ze zdrojů.

O Zetor se podle informací deníku E15 v nedávné minulosti zajímal například Energetický a průmyslový holding PPF a J&T. Nyní však změnil své priority. „Tuto transakci, respektive obchodní případ, nechceme komentovat,“ řekl mluvčí holdingu Martin Maňák.

O hledání kupce pro Zetor nechtěl mluvit ani spolumajitel Wood & Company Vladimír Jaroš, odpovídající za fúze a akvizice. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

„Nic o tom nevím. Neprodáváme ani celou společnost, ani případný podíl,“ prohlásil předseda představenstva společnosti HTC Holding Martin Blaškovič a o ekonomické situaci v Zetoru se nechtěl dál bavit.

V Zetoru, který v minulosti patřil mezi největší zaměstnavatele v regionu, se mezi zaměstnanci o možném prodeji podniku nebo o hledání strategického partnera mluví už delší dobu. Firma se loni propadla do ztráty přes 32 milionů korun. Letos údajně propad pokračuje. Zatímco loni podnik vyrobil 6537 traktorů, letos počítá s produkcí 3700 strojů. Většina z nich přitom končí ve skladech zahraničních poboček, protože zákazníci nemají peníze.

„Jednali jsme s majiteli o hromadném propouštění 186 zaměstnanců. Od ledna tedy bude v Zetoru pracovat 700 z původních zhruba 1200 lidí,“ uvedl předseda odborové organizace Zetoru Alois Kazelle. To je podle jeho slov nejméně pracovníků, kolik v novodobé historii podnik zaměstnával.

Ještě před půldruhým rokem chtěl Zetor rozšířit výrobní kapacity do roku 2012 z nynějších osmi téměř na 12 tisíc traktorů ročně. Tento projekt však kvůli finanční krizi pozastavil. Termín jeho obnovení firma zatím nechce zveřejnit. „Tyto informace nemám,“ uvedl mluvčí Zetoru Miroslav Toman.

Témata: firmy | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama