Krize řádí: Zetor je na prodej

Praha - Brněnský výrobce traktorů Zetor je na prodej. Potvrdily to dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů, uvádí páteční vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Krize řádí: Zetor je na prodej - anotační foto

Firmu, která se podle informací deníku E15 propadá do stále hlubší ztráty, chce slovenská skupina HTC Holding prodat prostřednictvím poradenské společnosti Wood & Company.

„Hlavními a téměř jedinými aktivy, která firma potenciálním kupcům nabízí, jsou značka Zetor a výrobní kapacity,“ uvedl jeden ze zdrojů.

O Zetor se podle informací deníku E15 v nedávné minulosti zajímal například Energetický a průmyslový holding PPF a J&T. Nyní však změnil své priority. „Tuto transakci, respektive obchodní případ, nechceme komentovat,“ řekl mluvčí holdingu Martin Maňák.

O hledání kupce pro Zetor nechtěl mluvit ani spolumajitel Wood & Company Vladimír Jaroš, odpovídající za fúze a akvizice. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

„Nic o tom nevím. Neprodáváme ani celou společnost, ani případný podíl,“ prohlásil předseda představenstva společnosti HTC Holding Martin Blaškovič a o ekonomické situaci v Zetoru se nechtěl dál bavit.

V Zetoru, který v minulosti patřil mezi největší zaměstnavatele v regionu, se mezi zaměstnanci o možném prodeji podniku nebo o hledání strategického partnera mluví už delší dobu. Firma se loni propadla do ztráty přes 32 milionů korun. Letos údajně propad pokračuje. Zatímco loni podnik vyrobil 6537 traktorů, letos počítá s produkcí 3700 strojů. Většina z nich přitom končí ve skladech zahraničních poboček, protože zákazníci nemají peníze.

„Jednali jsme s majiteli o hromadném propouštění 186 zaměstnanců. Od ledna tedy bude v Zetoru pracovat 700 z původních zhruba 1200 lidí,“ uvedl předseda odborové organizace Zetoru Alois Kazelle. To je podle jeho slov nejméně pracovníků, kolik v novodobé historii podnik zaměstnával.

Ještě před půldruhým rokem chtěl Zetor rozšířit výrobní kapacity do roku 2012 z nynějších osmi téměř na 12 tisíc traktorů ročně. Tento projekt však kvůli finanční krizi pozastavil. Termín jeho obnovení firma zatím nechce zveřejnit. „Tyto informace nemám,“ uvedl mluvčí Zetoru Miroslav Toman.

Témata: firmy | krize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Krize řádí: Zetor je na prodej

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES - anotační foto

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES

30.03.2017 19:20 Praha - Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve…

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů - anotační foto

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů

30.03.2017 19:07 Praha - Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku…

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní - anotační foto

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní

30.03.2017 17:50 Aktualizováno Praha - Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající…

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi - anotační foto

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

30.03.2017 16:55 Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama