Krize nutí prodejce lákat zákazníky dárky

Praha - Hospodářská krize se projevuje opatrnějším chováním zákazníků, předvánoční trh se proto firmy snaží rozhýbat přidanými dárky. Jednou z forem, jak nalákat zákazníka, je skryté snížení ceny tím, že se k prodávané věci přidá dárek, popsal jednu z metod Jan Vaněček, ekonom z pinn partners.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Hospodářská krize způsobila, že se snížila ochota zákazníků nakupovat, jsou vybíravější a obchodníci o ně musejí více bojovat. "Koláč trhu se zmenšil, a kdo chce ukousnout svůj díl, musí zákazníka získat," upozornil Vaněček s tím, že samotné snížení ceny může být kontraproduktivní. Firmy se proto faktické snížení cen snaží zamaskovat.

Prostějovská oděvní firma nabízející značkové oblečení proto například ke každému koupenému oděvů přidá dárek v podobě kvalitní elektroniky. "To je skryté snížení ceny. I cena je informace a přímé zlevnění komodity může sdělovat, že není kvalitní," vysvětlil Vaněček.

"Zákazníci jsou již zvyklí na řadu výhod při nákupu oděvů, běžné jsou například akce 1 + 1 zdarma," řekl Vladimír Tomek z OP Prostějov a jako úspěšnou strategii uvedl předvánoční akci své firmy. Od listopadu dostanou zákazníci k nákupu oděvů dárky v podobě značkové elektroniky. "Nabídka spojení kvalitní konfekce se značkovou elektronikou jednoznačně funguje," řekl s tím, že od počátku akce se firmě podařilo zvýšit prodej téměř o třetinu.

Dárky od značek Nokia, Samsung, LG, Philips, Electrolux nebo Tefal je přitom v poměru k ceně zboží poměrně vysoká. V současné době je podle Vladimíra Tomka větší zájem o pánskou konfekci, ale na celkové zhodnocení je podle něj nutné počkat až do 24. prosince, kdy akce skončí.

Nejhodnotnější dárky čekají na zákazníka, který pořídí tři vybrané produkty v kombinaci pánský oblek, dámský nebo pánský plášť a dámský kostým. Za tento nákup si odnese buď domácí kino, špičkový mobilní telefon Samsung, nebo digitální kameru stejné značky.

Témata: krize | Obchody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama