Chaos u soudních obsílek: uvažuje se o návratu k obálkám s pruhem

Praha - Zavedení poštovních obálek se zeleným pruhem, které mají sloužit hlavně soudům k doručování obsílek, zamotalo letos v létě hlavu poštovním doručovatelům, odesilatelům i adresátům. Po půlročním chaosu by se systém doručování měl z větší části vrátit do starých kolejí, píše v pondělním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Chaos u soudních obsílek: uvažuje se o návratu k obálkám s pruhem - anotační foto

Zeleným pruhem na obálce se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo skoncovat se všemi, kdo se vyhýbají soudnímu řízení tím, že odmítnou převzít předvolání k soudu. Zásilka je podle novely občanského soudního řádu platné od letošního července považována za doručenou deset dnů poté, co ji doručovatel buď vhodil do schránky, případně na dveře viditelně umístil doručenku. A to bez ohledu na to, zda si ji adresát vyzvedl, nebo ne, uvádí deník.

Jenže nová poštovní pravidla podle Práva změnila i postup při doručování obálek s červeným nebo modrým pruhem. Dokonce způsobem, který smysl barevného rozlišení úředních obálek zcela smazal. Na jakoukoli doporučenou zásilku totiž může nově odesilatel ručně připsat vlastní instrukci, co má s obálkou doručovatel udělat v případě, že adresáta nezastihne. Například: „Vrátit odesilateli“, „Vhodit do schránky“ apod. Je přitom jedno, zda jde o obálku s barevným pruhem, nebo obyčejný doporučený dopis.

„Původní barevná identifikace přestala být směrodatná,“ potvrdil listu mluvčí České pošty Ivo Mraviac. „Stačí dopsaná poznámka a modrý pruh se fakticky změní na červený,“ podotkl. Do července letošního roku znamenala obálka s červeným pruhem pro doručovatele automaticky povinnost dodat dopis výhradně do rukou adresáta. Modrý pruh umožňoval zásilku předat zákonnému zástupci, tedy například blízkému příbuznému nebo zmocněnci, tedy třeba sousedovi s písemným zmocněním. V současné době doručovateli nezbývá, než každou obálku zvlášť prohlédnout a rozhodnout, jak s dopisem naloží.

„Na říjnových jednáních s Českou poštou a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) už došlo ke shodě, že je třeba poštovní podmínky nově upravit. Návrh pošty leží na ČTÚ, kde se o materiálu bude jednat příští týden,“ řekl Právu náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges. Ministerstvu jde ve zkratce o zachování obálek se zeleným pruhem, poště zase o obnovení původních funkcí červených a modrých pruhů.

Témata: soudy
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Chaos u soudních obsílek: uvažuje se o návratu k obálkám s pruhem

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama