Chaos u soudních obsílek: uvažuje se o návratu k obálkám s pruhem

Praha - Zavedení poštovních obálek se zeleným pruhem, které mají sloužit hlavně soudům k doručování obsílek, zamotalo letos v létě hlavu poštovním doručovatelům, odesilatelům i adresátům. Po půlročním chaosu by se systém doručování měl z větší části vrátit do starých kolejí, píše v pondělním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Zeleným pruhem na obálce se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo skoncovat se všemi, kdo se vyhýbají soudnímu řízení tím, že odmítnou převzít předvolání k soudu. Zásilka je podle novely občanského soudního řádu platné od letošního července považována za doručenou deset dnů poté, co ji doručovatel buď vhodil do schránky, případně na dveře viditelně umístil doručenku. A to bez ohledu na to, zda si ji adresát vyzvedl, nebo ne, uvádí deník.

Jenže nová poštovní pravidla podle Práva změnila i postup při doručování obálek s červeným nebo modrým pruhem. Dokonce způsobem, který smysl barevného rozlišení úředních obálek zcela smazal. Na jakoukoli doporučenou zásilku totiž může nově odesilatel ručně připsat vlastní instrukci, co má s obálkou doručovatel udělat v případě, že adresáta nezastihne. Například: „Vrátit odesilateli“, „Vhodit do schránky“ apod. Je přitom jedno, zda jde o obálku s barevným pruhem, nebo obyčejný doporučený dopis.

„Původní barevná identifikace přestala být směrodatná,“ potvrdil listu mluvčí České pošty Ivo Mraviac. „Stačí dopsaná poznámka a modrý pruh se fakticky změní na červený,“ podotkl. Do července letošního roku znamenala obálka s červeným pruhem pro doručovatele automaticky povinnost dodat dopis výhradně do rukou adresáta. Modrý pruh umožňoval zásilku předat zákonnému zástupci, tedy například blízkému příbuznému nebo zmocněnci, tedy třeba sousedovi s písemným zmocněním. V současné době doručovateli nezbývá, než každou obálku zvlášť prohlédnout a rozhodnout, jak s dopisem naloží.

„Na říjnových jednáních s Českou poštou a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) už došlo ke shodě, že je třeba poštovní podmínky nově upravit. Návrh pošty leží na ČTÚ, kde se o materiálu bude jednat příští týden,“ řekl Právu náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges. Ministerstvu jde ve zkratce o zachování obálek se zeleným pruhem, poště zase o obnovení původních funkcí červených a modrých pruhů.

Témata: soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama