Chaos u soudních obsílek: uvažuje se o návratu k obálkám s pruhem

Praha - Zavedení poštovních obálek se zeleným pruhem, které mají sloužit hlavně soudům k doručování obsílek, zamotalo letos v létě hlavu poštovním doručovatelům, odesilatelům i adresátům. Po půlročním chaosu by se systém doručování měl z větší části vrátit do starých kolejí, píše v pondělním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Zeleným pruhem na obálce se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo skoncovat se všemi, kdo se vyhýbají soudnímu řízení tím, že odmítnou převzít předvolání k soudu. Zásilka je podle novely občanského soudního řádu platné od letošního července považována za doručenou deset dnů poté, co ji doručovatel buď vhodil do schránky, případně na dveře viditelně umístil doručenku. A to bez ohledu na to, zda si ji adresát vyzvedl, nebo ne, uvádí deník.

Jenže nová poštovní pravidla podle Práva změnila i postup při doručování obálek s červeným nebo modrým pruhem. Dokonce způsobem, který smysl barevného rozlišení úředních obálek zcela smazal. Na jakoukoli doporučenou zásilku totiž může nově odesilatel ručně připsat vlastní instrukci, co má s obálkou doručovatel udělat v případě, že adresáta nezastihne. Například: „Vrátit odesilateli“, „Vhodit do schránky“ apod. Je přitom jedno, zda jde o obálku s barevným pruhem, nebo obyčejný doporučený dopis.

„Původní barevná identifikace přestala být směrodatná,“ potvrdil listu mluvčí České pošty Ivo Mraviac. „Stačí dopsaná poznámka a modrý pruh se fakticky změní na červený,“ podotkl. Do července letošního roku znamenala obálka s červeným pruhem pro doručovatele automaticky povinnost dodat dopis výhradně do rukou adresáta. Modrý pruh umožňoval zásilku předat zákonnému zástupci, tedy například blízkému příbuznému nebo zmocněnci, tedy třeba sousedovi s písemným zmocněním. V současné době doručovateli nezbývá, než každou obálku zvlášť prohlédnout a rozhodnout, jak s dopisem naloží.

„Na říjnových jednáních s Českou poštou a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) už došlo ke shodě, že je třeba poštovní podmínky nově upravit. Návrh pošty leží na ČTÚ, kde se o materiálu bude jednat příští týden,“ řekl Právu náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges. Ministerstvu jde ve zkratce o zachování obálek se zeleným pruhem, poště zase o obnovení původních funkcí červených a modrých pruhů.

Témata: soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama