Švejnar: Náklady krize pro ČR mohou dosáhnout až 135 miliard korun

Praha - Celkové náklady finanční krize a ekonomické recese pro Českou republiku mohou dosáhnout až 135 miliard korun. Vyplývá to z výpočtu ekonomického Institutu pro demokratickou a ekonomickou analýzu (IDEA) pod vedením Jana Švejnara, který institut zveřejnil v pondělí.

Přidejte svůj názor

Jan Švejnar

"Takové číslo je složené ze ztraceného očekávaného zisku firem, ušlých mezd zaměstnanců a následné jejich přelití do útrat domácností a nákladů pro stát," shrnul Švejnar.

Náklady pro stát znamenají především prostředky politiky trhu práce.

Pokrizové oživení může být podle Švejnara delší, než se obecně očekává. V Česku bude záležet na politické situaci, náladě spotřebitelů a také na situaci v dalších evropských zemích.

Propočet je součástí dokumentu Nezaměstnanost a perspektiva konjunktury v České republice a Evropě. Jedná se o materiál ekonomů Jana Švejnara, Daniela Münicha a Viléma Semeráka pod hlavičkou institutu IDEA.

IDEA je projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Má za cíl nezávisle informovat a analyzovat ekonomické dění v České republice. Podle vedoucího institutu Jana Švejnara má nabízet řadu myšlenek a konceptů pro veřejnou sféru.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama