Švejnar: Náklady krize pro ČR mohou dosáhnout až 135 miliard korun

Praha - Celkové náklady finanční krize a ekonomické recese pro Českou republiku mohou dosáhnout až 135 miliard korun. Vyplývá to z výpočtu ekonomického Institutu pro demokratickou a ekonomickou analýzu (IDEA) pod vedením Jana Švejnara, který institut zveřejnil v pondělí.

Přidejte svůj názor

Jan Švejnar

"Takové číslo je složené ze ztraceného očekávaného zisku firem, ušlých mezd zaměstnanců a následné jejich přelití do útrat domácností a nákladů pro stát," shrnul Švejnar.

Náklady pro stát znamenají především prostředky politiky trhu práce.

Pokrizové oživení může být podle Švejnara delší, než se obecně očekává. V Česku bude záležet na politické situaci, náladě spotřebitelů a také na situaci v dalších evropských zemích.

Propočet je součástí dokumentu Nezaměstnanost a perspektiva konjunktury v České republice a Evropě. Jedná se o materiál ekonomů Jana Švejnara, Daniela Münicha a Viléma Semeráka pod hlavičkou institutu IDEA.

IDEA je projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Má za cíl nezávisle informovat a analyzovat ekonomické dění v České republice. Podle vedoucího institutu Jana Švejnara má nabízet řadu myšlenek a konceptů pro veřejnou sféru.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama