Švejnar: Náklady krize pro ČR mohou dosáhnout až 135 miliard korun

Praha - Celkové náklady finanční krize a ekonomické recese pro Českou republiku mohou dosáhnout až 135 miliard korun. Vyplývá to z výpočtu ekonomického Institutu pro demokratickou a ekonomickou analýzu (IDEA) pod vedením Jana Švejnara, který institut zveřejnil v pondělí.

Přidejte svůj názor

Jan Švejnar

"Takové číslo je složené ze ztraceného očekávaného zisku firem, ušlých mezd zaměstnanců a následné jejich přelití do útrat domácností a nákladů pro stát," shrnul Švejnar.

Náklady pro stát znamenají především prostředky politiky trhu práce.

Pokrizové oživení může být podle Švejnara delší, než se obecně očekává. V Česku bude záležet na politické situaci, náladě spotřebitelů a také na situaci v dalších evropských zemích.

Propočet je součástí dokumentu Nezaměstnanost a perspektiva konjunktury v České republice a Evropě. Jedná se o materiál ekonomů Jana Švejnara, Daniela Münicha a Viléma Semeráka pod hlavičkou institutu IDEA.

IDEA je projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Má za cíl nezávisle informovat a analyzovat ekonomické dění v České republice. Podle vedoucího institutu Jana Švejnara má nabízet řadu myšlenek a konceptů pro veřejnou sféru.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama