Paroubek chce ušetřit tím, že vezme desítky miliard velkým korporacím

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek nabízí premiérovi Janu Fischerovi recept na boj s deficitem státních financí. Nejvíc peněz lze podle něj ušetřit změnou v systému zadávání veřejných zakázek, řekl šéf sociálních demokratů v úterý během rozhovoru pro Rádio Česko.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Chceme připravit velké korporace, velké stavební firmy, které vystupují často v kartelu, možná až o desítky miliard korun. Chceme hledat tyto cesty k úsporám," řekl Paroubek Rádiu Česko. Praxe, kdy jsou vypisovány velké tendry, kterých se mohou zúčastňovat jen obří podniky, je podle něj špatná.

Kabinet Jana Fischera by se podle jeho slov měl podívat také na hospodaření ministerstev a začít dělat personální audity. "A podívat se třeba na to, jak jsou odměňováni manažeři státních a polostátních firem, jak vypadají platy těchto lidí. V tom vláda zatím mnoho neudělala, já čekám, že udělá," řekl šéf ČSSD.

Premiér Jan Fischer se podle Paroubka chová podle toho, že jej nominovala ODS. "Je to zřetelné, už tím, že se vyjadřuje, že mu nevyhovují změny, ke kterým v rozpočtu došlo. Došlo přitom jen ke změně struktury rozpočtu, ne ke zvýšení schodku," říká Paroubek.

Žádné změny ve vládě podle Paroubka ale nyní nemají smysl. "Nemáme žádné podmínky, bereme věci realisticky, čtyři měsíce před ukončením činnosti vlády nemá smysl si klást podmínky," prohlásil Paroubek. Někteří lidé na ministerstvech mu přeci jen vadí, jedním z nich je náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. "On škodí, to je jednoduché. Je dobré, aby občané viděli, co se stane, když se Julínkové a Šnajdrové vrátí po květnových volbách. Ale o podobě vlády a vládnutí rozhodnou voliči," řekl předseda sociální demokracie.

Volebního úspěchu Strany práv občanů, jíž vede expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, se Jiří Paroubek neobává. "Strana (Miloše) Melčáka a (Miroslava) Šloufa se do parlamentu nedostane. Projekt vznikl jen proto, aby odebral hlasy ČSSD. Každý, kdo dá hlas této straně, hlasuje dvěma hlasy, jedním pro ODS a druhým proti sociální demokracii," dodal Paroubek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nakupují jako diví. Tržby obchodů narostly o desítky procent

17.12.2017 17:07 Praha - Tržby tuzemských obchodníků o třetím adventním víkendu vzrostly meziročně i proti předchozí…

Čistý zisk bank klesl letos o 700 milionů

17.12.2017 15:09 Praha - Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2017 klesl souhrnný čistý zisk meziročně o…

Byl konec Československa nutný? Co stálo za rozpadem federace

17.12.2017 14:39 Aktualizováno O tom, že zdlouhavé vyjednávání o budoucnosti společného státu nabere jiný směr, bylo jasno hned po…

V Praze čeká na povolení 900 projektů se 40 tisíci byty

17.12.2017 14:38 Praha - V Praze je v současné době v povolovacím procesu "zamrzlých" 900 projektů s přibližně 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama