Chyba v zákoně: Státu hrozí, že přijde o sto miliard

Praha - Firmy, které platí sociální pojištění za své zaměstnance, možná dostanou od státu v době vrcholící krize největší "investiční pobídku" v historii. Kvůli obrovské hrubce, kterou udělali poslanci v zimě a na jaře roku 2006 při schvalování zákoníku práce, píší ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Právě tehdy totiž sněmovna kromě zákoníku měnila i zákon o pojistném na sociální zabezpečení a nikdo z poslanců si nevšiml, že ze zákona vypadla možná jeho nejdůležitější pasáž: Přesně ta, která definuje, co je vyměřovací základ, ze kterého pak platily firmy 26 procent z hrubé mzdy na sociální pojištění svých zaměstnanců. Bez existence vyměřovacího základu přitom stát vůbec nemůže sociální pojištění vybírat. Je to úplně stejné, jako kdyby při vybírání daní stát neřekl, jaká bude sazba daně, uvádí list.

Nové znění zákona o pojistném na sociální zabezpečení začalo platit v lednu 2007, aniž by si téhle hrubé chyby kdokoli všiml. Definici základu, ze kterého firmy sociální pojištění platí, vrátila sněmovna do zákona až v červenci 2007. Což znamená jediné: stát neměl přesně půl roku vůbec žádný zákonný podklad pro to, aby mohl sociální pojištění od zaměstnavatelů vybírat. Téhle věci si podle Hospodářských novin všimla jedna českolipská firma a odmítla sociální pojištění svých zaměstnanců za první polovinu roku 2007 platit. Správa sociálního zabezpečení v České Lípě začala po firmě dlužné peníze vymáhat u soudu.

Firma se ale odvolala a rozhodnutí liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem ze srpna letošního roku znělo jasně: stát nemá za první pololetí roku 2007 na sociální pojištění nárok. Stát se odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, který bude o celé kauze rozhodovat na jaře. Firmy, které by se začaly se státem o zaplacené sociální pojištění soudit, ale mají velkou šanci uspět. "Pokud půl roku nebyl v zákoně definovaný základ pro výpočet sociálního pojištění, tak stát vybíral pojištění nezákonně. Pro už tak zadlužené veřejné finance to může být obrovský průšvih," řekl Hospodářským novinám vysoce postavený zdroj z ministerstva financí.

Podle propočtů Hospodářských novin můžou firmy na státu za sociální pojištění získat zpátky až 100 miliard korun. K zodpovědnosti za chybu, kvůli které může přijít stát o desítky miliard, se dnes nikdo nehlásí. Pozměňovací návrh, který chybu způsobil, podal s vědomím ministerstva práce sociální výbor sněmovny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama