Chyba v zákoně: Státu hrozí, že přijde o sto miliard

Praha - Firmy, které platí sociální pojištění za své zaměstnance, možná dostanou od státu v době vrcholící krize největší "investiční pobídku" v historii. Kvůli obrovské hrubce, kterou udělali poslanci v zimě a na jaře roku 2006 při schvalování zákoníku práce, píší ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Chyba v zákoně: Státu hrozí, že přijde o sto miliard - anotační foto

Právě tehdy totiž sněmovna kromě zákoníku měnila i zákon o pojistném na sociální zabezpečení a nikdo z poslanců si nevšiml, že ze zákona vypadla možná jeho nejdůležitější pasáž: Přesně ta, která definuje, co je vyměřovací základ, ze kterého pak platily firmy 26 procent z hrubé mzdy na sociální pojištění svých zaměstnanců. Bez existence vyměřovacího základu přitom stát vůbec nemůže sociální pojištění vybírat. Je to úplně stejné, jako kdyby při vybírání daní stát neřekl, jaká bude sazba daně, uvádí list.

Nové znění zákona o pojistném na sociální zabezpečení začalo platit v lednu 2007, aniž by si téhle hrubé chyby kdokoli všiml. Definici základu, ze kterého firmy sociální pojištění platí, vrátila sněmovna do zákona až v červenci 2007. Což znamená jediné: stát neměl přesně půl roku vůbec žádný zákonný podklad pro to, aby mohl sociální pojištění od zaměstnavatelů vybírat. Téhle věci si podle Hospodářských novin všimla jedna českolipská firma a odmítla sociální pojištění svých zaměstnanců za první polovinu roku 2007 platit. Správa sociálního zabezpečení v České Lípě začala po firmě dlužné peníze vymáhat u soudu.

Firma se ale odvolala a rozhodnutí liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem ze srpna letošního roku znělo jasně: stát nemá za první pololetí roku 2007 na sociální pojištění nárok. Stát se odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, který bude o celé kauze rozhodovat na jaře. Firmy, které by se začaly se státem o zaplacené sociální pojištění soudit, ale mají velkou šanci uspět. "Pokud půl roku nebyl v zákoně definovaný základ pro výpočet sociálního pojištění, tak stát vybíral pojištění nezákonně. Pro už tak zadlužené veřejné finance to může být obrovský průšvih," řekl Hospodářským novinám vysoce postavený zdroj z ministerstva financí.

Podle propočtů Hospodářských novin můžou firmy na státu za sociální pojištění získat zpátky až 100 miliard korun. K zodpovědnosti za chybu, kvůli které může přijít stát o desítky miliard, se dnes nikdo nehlásí. Pozměňovací návrh, který chybu způsobil, podal s vědomím ministerstva práce sociální výbor sněmovny.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Chyba v zákoně: Státu hrozí, že přijde o sto miliard

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama