ČSÚ: Očekává se další propad maloobchodních tržeb

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý (9:00 SEČ) zveřejní údaje o lednových maloobchodních tržbách v ČR. Odhady analytiků oslovených agenturou Mediafax se velmi různí, relativně neoptimističtější je ČSOB (meziroční pokles o tři procenta), naopak Patria Finance předpokládá propad o 8,5 procenta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

K poslednímu růstu maloobchodních tržeb došlo v září loňského roku, od té doby v meziročním srovnání klesají. V říjnu o 3,3 procenta, v listopadu dokonce o 6,3 procenta. Poslední zveřejněný údaj z prosince loňského roku hovoří o 2,9procentním poklesu.

„Podle naší prognózy klesly lednové maloobchodní tržby o tři procenta. Je to způsobeno hlavně poklesem prodejů osobních automobilů,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Kromě toho je vidět, že ochota lidí utrácet soustavně klesá s tím, jak se zhoršují spotřebitelská důvěra a ekonomické vyhlídky,“ doplnil analytik.

Kromě zásilkového prodeje a internetových obchodů podle něj dojde k poklesu ve všech oblastech. „A to i v případě prodeje potravin. Ještě se neobjevily slevy, které by nalákaly zákazníky zpět do obchodů. Navíc v loňském lednu byla poměrně vysoká srovnávací základna,“ upozornil Dufek.

Společnost Atlantik FT počítá s poklesem o 3,5 procenta. „Potvrdí se ten klesající trend. „Hlavním faktorem poklesu jsou prodeje aut. Už v listopadu a v prosinci výrazně klesaly a je velmi pravděpodobné, že to bude pokračovat i v lednu,“ řekl Mediafaxu Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti.

Podle odhadu společnosti Patria Finance vedl pokles prodejů automobilů dokonce k propadu až o 8,5 procenta. „Máme k dispozici statistiku nově registrovaných automobilů za leden. Ta vypadá tak děsivě, že jsme byli nuceni svůj odhad stáhnout až na takovou úroveň,“ prozradil agentuře Mediafax hlavní analytik společnosti David Marek. Tržní konsenzus počítá s meziročním poklesem okolo čtyř procent.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama