ČSÚ: Očekává se další propad maloobchodních tržeb

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý (9:00 SEČ) zveřejní údaje o lednových maloobchodních tržbách v ČR. Odhady analytiků oslovených agenturou Mediafax se velmi různí, relativně neoptimističtější je ČSOB (meziroční pokles o tři procenta), naopak Patria Finance předpokládá propad o 8,5 procenta.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

K poslednímu růstu maloobchodních tržeb došlo v září loňského roku, od té doby v meziročním srovnání klesají. V říjnu o 3,3 procenta, v listopadu dokonce o 6,3 procenta. Poslední zveřejněný údaj z prosince loňského roku hovoří o 2,9procentním poklesu.

„Podle naší prognózy klesly lednové maloobchodní tržby o tři procenta. Je to způsobeno hlavně poklesem prodejů osobních automobilů,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Kromě toho je vidět, že ochota lidí utrácet soustavně klesá s tím, jak se zhoršují spotřebitelská důvěra a ekonomické vyhlídky,“ doplnil analytik.

Kromě zásilkového prodeje a internetových obchodů podle něj dojde k poklesu ve všech oblastech. „A to i v případě prodeje potravin. Ještě se neobjevily slevy, které by nalákaly zákazníky zpět do obchodů. Navíc v loňském lednu byla poměrně vysoká srovnávací základna,“ upozornil Dufek.

Společnost Atlantik FT počítá s poklesem o 3,5 procenta. „Potvrdí se ten klesající trend. „Hlavním faktorem poklesu jsou prodeje aut. Už v listopadu a v prosinci výrazně klesaly a je velmi pravděpodobné, že to bude pokračovat i v lednu,“ řekl Mediafaxu Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti.

Podle odhadu společnosti Patria Finance vedl pokles prodejů automobilů dokonce k propadu až o 8,5 procenta. „Máme k dispozici statistiku nově registrovaných automobilů za leden. Ta vypadá tak děsivě, že jsme byli nuceni svůj odhad stáhnout až na takovou úroveň,“ prozradil agentuře Mediafax hlavní analytik společnosti David Marek. Tržní konsenzus počítá s meziročním poklesem okolo čtyř procent.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dochází k porušování hospodářské soutěže mobilními operátory? dTest podal…

27.07.2017 13:26 Praha - Předražené telekomunikační služby, podobné ceny tarifů u všech tří velkých operátorů nebo…

Výroba aut v pololetí stoupla, vyrobilo se rekordních 756.468 vozů

27.07.2017 08:48 Praha – V první polovině letošního roku bylo v České republice vyrobeno rekordních 756.468 osobních…

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama