ČSÚ: Očekává se další propad maloobchodních tržeb

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý (9:00 SEČ) zveřejní údaje o lednových maloobchodních tržbách v ČR. Odhady analytiků oslovených agenturou Mediafax se velmi různí, relativně neoptimističtější je ČSOB (meziroční pokles o tři procenta), naopak Patria Finance předpokládá propad o 8,5 procenta.

Přidejte svůj názor

ČSÚ: Očekává se další propad maloobchodních tržeb - anotační foto

K poslednímu růstu maloobchodních tržeb došlo v září loňského roku, od té doby v meziročním srovnání klesají. V říjnu o 3,3 procenta, v listopadu dokonce o 6,3 procenta. Poslední zveřejněný údaj z prosince loňského roku hovoří o 2,9procentním poklesu.

„Podle naší prognózy klesly lednové maloobchodní tržby o tři procenta. Je to způsobeno hlavně poklesem prodejů osobních automobilů,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB. „Kromě toho je vidět, že ochota lidí utrácet soustavně klesá s tím, jak se zhoršují spotřebitelská důvěra a ekonomické vyhlídky,“ doplnil analytik.

Kromě zásilkového prodeje a internetových obchodů podle něj dojde k poklesu ve všech oblastech. „A to i v případě prodeje potravin. Ještě se neobjevily slevy, které by nalákaly zákazníky zpět do obchodů. Navíc v loňském lednu byla poměrně vysoká srovnávací základna,“ upozornil Dufek.

Společnost Atlantik FT počítá s poklesem o 3,5 procenta. „Potvrdí se ten klesající trend. „Hlavním faktorem poklesu jsou prodeje aut. Už v listopadu a v prosinci výrazně klesaly a je velmi pravděpodobné, že to bude pokračovat i v lednu,“ řekl Mediafaxu Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti.

Podle odhadu společnosti Patria Finance vedl pokles prodejů automobilů dokonce k propadu až o 8,5 procenta. „Máme k dispozici statistiku nově registrovaných automobilů za leden. Ta vypadá tak děsivě, že jsme byli nuceni svůj odhad stáhnout až na takovou úroveň,“ prozradil agentuře Mediafax hlavní analytik společnosti David Marek. Tržní konsenzus počítá s meziročním poklesem okolo čtyř procent.

Témata: krize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ČSÚ: Očekává se další propad maloobchodních tržeb

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama