Každá druhá firma zmrazí platy, třetina propustí lidi

Praha - Tři čtvrtiny tuzemských firem čekají, že v příštím roce bude jejich situace stejná nebo horší než letos. Budou dál propouštět, nových pracovních míst vznikne minimum a mzdy většinou neporostou, vyplývá z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory pro páteční deník E15.

Přidejte svůj názor

371

Průzkumu se zúčastnilo 562 menších a středních českých firem.

Pouhá tři procenta firem oslovených v průzkumu čekají, že za rok budou přijímat nové zaměstnance. Propouštět se chystá přes třicet procent podniků.

Úsilím většiny podnikatelů je příští rok především přežít. „Cílem je přes finanční krizi a hospodářskou recesi udržet zaměstnanost i platy na přibližně současné výši. Ekonomická situace na dnešním trhu nedává prostor pro ambicióznější cíle,“ shrnul například šéf hlinecké Ety Jiří Pathy. Podobný názor se opakuje z řady dalších firem.

Zvyšování platů chystá třetina firem, ale spíše jen mírné. V polovině firem mzdy neporostou vůbec, dál snižovat je naopak hodlá osmnáct procent firem. „Příští rok bude nulový nebo jen minimální nárůst mezd,“ uvedl mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček.

„Efekty vládních podpor průmyslu totiž vymizí a nových zakázek moc nepřibývá. Stále hrozí, že v příštím roce přijde další propad,“ komentoval výsledky průzkumu ekonom ČSOB Petr Dufek.

Obavy o trh práce mají odboráři. „Přichází třetí průmyslová revoluce, rozhoduje se o budoucnosti evropského trhu práce. Pokud zahraniční firmy zruší svá místa v Česku, už nikdy je nevytvoří, ale přesunou je jinam,“ uvedl šéf odborů Kovo Josef Středula.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama