Každá druhá firma zmrazí platy, třetina propustí lidi

Praha - Tři čtvrtiny tuzemských firem čekají, že v příštím roce bude jejich situace stejná nebo horší než letos. Budou dál propouštět, nových pracovních míst vznikne minimum a mzdy většinou neporostou, vyplývá z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory pro páteční deník E15.

Přidejte svůj názor

371

Průzkumu se zúčastnilo 562 menších a středních českých firem.

Pouhá tři procenta firem oslovených v průzkumu čekají, že za rok budou přijímat nové zaměstnance. Propouštět se chystá přes třicet procent podniků.

Úsilím většiny podnikatelů je příští rok především přežít. „Cílem je přes finanční krizi a hospodářskou recesi udržet zaměstnanost i platy na přibližně současné výši. Ekonomická situace na dnešním trhu nedává prostor pro ambicióznější cíle,“ shrnul například šéf hlinecké Ety Jiří Pathy. Podobný názor se opakuje z řady dalších firem.

Zvyšování platů chystá třetina firem, ale spíše jen mírné. V polovině firem mzdy neporostou vůbec, dál snižovat je naopak hodlá osmnáct procent firem. „Příští rok bude nulový nebo jen minimální nárůst mezd,“ uvedl mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček.

„Efekty vládních podpor průmyslu totiž vymizí a nových zakázek moc nepřibývá. Stále hrozí, že v příštím roce přijde další propad,“ komentoval výsledky průzkumu ekonom ČSOB Petr Dufek.

Obavy o trh práce mají odboráři. „Přichází třetí průmyslová revoluce, rozhoduje se o budoucnosti evropského trhu práce. Pokud zahraniční firmy zruší svá místa v Česku, už nikdy je nevytvoří, ale přesunou je jinam,“ uvedl šéf odborů Kovo Josef Středula.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama