Brno je jako malé Las Vegas

Brno - V Brně je více než šest a půl tisíce výherních automatů, na každých šedesát obyvatel tak připadá jeden. I kdyby se u automatů v jediném dni vystřídali všichni Brňané, každý může hrát o peníze téměř půl hodiny. V sobotním vydání o tom informovaly Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

371

Situace dospěla tak daleko, že v září při sčítání prodejen po celém Brně dostaly herny zvláštní kapitolu. A míst, kde automaty tvoří hlavní podnikatelskou náplň, je 232. Víc než třeba klasických papírnictví. "A to nepočítáme například hospody či bary, kde automaty doplňují nabídku," podotkl náměstek primátora Martin Ander. Překrytí map potvrdilo, že velká část jich je ve čtvrtích, kde dochází k opakovaným krádežím a kde žijí lidé ve špatné sociální situaci.

Radnice brněnských čtvrtí už začaly klasické automaty zakazovat. Jenomže na jejich místa nastoupily právě videoloterijní terminály, se kterými původní herní zákon nepočítal. Proto je povoluje ministerstvo financí, které většině z nich dalo povolení až na deset let. V tom je brněnský problém podobný potížím desítek obcí - o to více, že zatímco část peněz z klasických automatů dostávají obce a mohou z nich například posílit služby strážníků, u videoloterijních terminálů jde většina povinných poplatků a odvodů přímo státu.

Brněnský primátor Roman Onderka potvrdil, že město zvažuje připojit se ke kompetenční žalobě, kterou na ministerstvo financí podala severočeská Chrastava. Podle té by měl Nejvyšší správní soud rozhodnout, že také povolování (a tím i zakazování) videoloterijních terminálů spadá do kompetence obcí.

Témata: Brno | gamblérství
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama