Pošta vypsala tendr Charouzovi na tělo

Praha - Česká pošta vypsala tendr na nová auta tak, že nemohl vyhrát nikdo jiný než Ford. Když ostatní značky protestovaly, Česká pošta chybu uznala, jenže i napodruhé vyhrál největší dealer fordů v zemi, podnikatel Antonín Charouz. Informace přineslo pondělní vydání Hospodářských novin (HN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Tendr na nákup dodávek za půl miliardy rozjela pošta už před rokem. V obsáhlých podmínkách se skrýval jeden drobný, ovšem nesmírně důležitý požadavek: vítězná dodávka měla uvést nejméně 1600 kilogramů. To ale dokáže pouze Ford Tranzit. HN oslovili nejsilnější značky na českém trhu, ale žádná další takovou dodávku nemá. Některé přitom požadavek pošty nesplňovaly o pár desítek kilogramů.

Když si zástupci Fiatu ztěžovali, ředitel pošty Petr Sedláček jim dal za pravdu. "Zadavatel námitky podrobně přezkoumal a rozhodl, že námitkám v plném rozsahu vyhovuje," napsal Sedláček v dopise, který mají HN k dispozici. Nikdo z pošty však není ochoten vysvětlit, jak se dospělo k požadavku nosnosti 1600 kg.

Nový tendr, tentokrát už "jen" za 300 milionů na nákup 350 vozů, začal letos v září. A Charouz opět vyhrál. Na porovnání Fordu a Fiatu však vůbec nedošlo - pošta Fiat ze soutěže vyřadila. Zájemce totiž musel prokázat, že má zkušenosti alespoň se třemi podobnými obchody. Fiat doložil čtyři - dvě dodal sám, dvě jeho prodejce firma Stratos Auto, s níž šel oficiálně do tendru jako jeden uchazeč. Jenže podle pošty měli prokázat preference každý za sebe - tedy Fiat tři a Stratos Auto také tři.

Přitom advokáti, kteří se zabývají soutěžním právem, tvrdí, že je to chyba. "Reference mohou podle zákona prokazovat uchazeči společně. Lze tedy dovodit, že je možné je takzvaně sčítat," říká David Emr z kanceláře Weinhold Legal. HN se snažily získat vyjádření dnes už bývalého ředitele Sedláčka (v pátek odstoupil, jeho krok však neměl se zakázkou nic společného). Marně. Na písemné otázky nedokázala v pátek odpovědět ani mluvčí pošty.

Vedení českého Fiatu už podalo stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud neuspěje, je připraveno se soudit. "Postup pošty se nelíbí nám ani vedení centrály v Itálii," říká Vlastimil Čepička, country manažer Fiatu Professional.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama