Pošta vypsala tendr Charouzovi na tělo

Praha - Česká pošta vypsala tendr na nová auta tak, že nemohl vyhrát nikdo jiný než Ford. Když ostatní značky protestovaly, Česká pošta chybu uznala, jenže i napodruhé vyhrál největší dealer fordů v zemi, podnikatel Antonín Charouz. Informace přineslo pondělní vydání Hospodářských novin (HN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Tendr na nákup dodávek za půl miliardy rozjela pošta už před rokem. V obsáhlých podmínkách se skrýval jeden drobný, ovšem nesmírně důležitý požadavek: vítězná dodávka měla uvést nejméně 1600 kilogramů. To ale dokáže pouze Ford Tranzit. HN oslovili nejsilnější značky na českém trhu, ale žádná další takovou dodávku nemá. Některé přitom požadavek pošty nesplňovaly o pár desítek kilogramů.

Když si zástupci Fiatu ztěžovali, ředitel pošty Petr Sedláček jim dal za pravdu. "Zadavatel námitky podrobně přezkoumal a rozhodl, že námitkám v plném rozsahu vyhovuje," napsal Sedláček v dopise, který mají HN k dispozici. Nikdo z pošty však není ochoten vysvětlit, jak se dospělo k požadavku nosnosti 1600 kg.

Nový tendr, tentokrát už "jen" za 300 milionů na nákup 350 vozů, začal letos v září. A Charouz opět vyhrál. Na porovnání Fordu a Fiatu však vůbec nedošlo - pošta Fiat ze soutěže vyřadila. Zájemce totiž musel prokázat, že má zkušenosti alespoň se třemi podobnými obchody. Fiat doložil čtyři - dvě dodal sám, dvě jeho prodejce firma Stratos Auto, s níž šel oficiálně do tendru jako jeden uchazeč. Jenže podle pošty měli prokázat preference každý za sebe - tedy Fiat tři a Stratos Auto také tři.

Přitom advokáti, kteří se zabývají soutěžním právem, tvrdí, že je to chyba. "Reference mohou podle zákona prokazovat uchazeči společně. Lze tedy dovodit, že je možné je takzvaně sčítat," říká David Emr z kanceláře Weinhold Legal. HN se snažily získat vyjádření dnes už bývalého ředitele Sedláčka (v pátek odstoupil, jeho krok však neměl se zakázkou nic společného). Marně. Na písemné otázky nedokázala v pátek odpovědět ani mluvčí pošty.

Vedení českého Fiatu už podalo stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud neuspěje, je připraveno se soudit. "Postup pošty se nelíbí nám ani vedení centrály v Itálii," říká Vlastimil Čepička, country manažer Fiatu Professional.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama