Skupina ČEZ letos vydělala rekordně nad 50 miliard korun

Praha - Energetická skupina ČEZ očekává za letošní rok zisk nad úrovní 50 miliard korun. Jen za první tři kvartály tohoto roku přitom firma vydělala 44,2 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Konečné výsledky hospodaření za rok 2009 má ČEZ oznámit až v únoru 2010.

Skupina ČEZ investovala v prvních devíti měsících roku 2009 v České republice téměř 37 miliard korun, především do výstavby nových výrobních kapacit a do navyšování výkonu jaderných elektráren. Například v jaderné elektrárně Dukovany byl realizován projekt zvýšení instalovaného výkonu třetího bloku na 500 MW (oproti původním 440 MW), na dostavbu dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín si ČEZ nechal zpracovat analýzu dopadu na životní prostředí, zároveň vypsal tendr na jeho dostavbu. Vítěz zakázky má být znám v průběhu roku 2010. Zájem má americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Atomstrojexport.

ČEZ byl letos aktivní i ve svých zahraničních divizích. Významně posílil v Turecku, vstoupil do Albánie a prostřednictvím akvizice těžební a elektrárenské společnosti MIBRAG rozšířil svou činnost v Německu. ČEZ rovněž vstoupil do teplárenství, jde například o transakci s Dalkii ČR v Ústí nad Labem. Navíc má v roce 2010 zájem o účast v privatizaci polského energetického sektoru.

Právě rozpínavost ČEZu a podezření z dominantního postavení na českém trhu s elektřinou a možné určování cen vedlo český antimonopolní úřad a následně i Evropskou komisi k prošetření aktivit ČEZu. Závěry zkoumání monopolistického chování ČEZu mohou být podle komise známy klidně až za několik let.

První výsledky již přináší strategická iniciativa „FutureMotion – Energie zítřka“ představená v červnu tohoto roku s cílem zahájit významné investice do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji. Rozběhly se pilotní projekty vybudování sítě dobíjecích stanic – tzv. e-pump pro elektromobily v Ostravě a Praze. V lokalitě jaderné elektrárny Temelín ČEZ otestoval solární panely na bázi nanovláken od českého výrobce, který je i světovým průkopníkem této technologie.

ČEZ si i díky dobré ziskovosti mohl dovolit odložit zálohy za elektřinu podnikatelům, kteří o to kvůli své nelichotivé finanční situaci v důsledku dopadů finanční krize požádali. ČEZ navíc potřebným finanční krizí postiženým domácnostem zaplatil v mnoha případech až tři měsíční platby za elektřinu.

V roce 2010 uplyne deset let od zahájení provozu jaderné elektrárny Temelín, 25 let od provozu Dukovan. ČEZ navíc oslaví pětileté působení v Bulharsku a Rumunsku.

Akcie společnosti se na pražské burze k 23.12.2009 obchodovaly za 862 korun.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama