V uplynulém roce ČR zažila dosud největší propad ekonomiky

Praha - Hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2009 dvakrát zaznamenal rekordní meziroční pokles. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Přidejte svůj názor

371

V prvním čtvrtletí klesl HDP o 3,4 procenta, což byl do té doby největší meziroční pokles ekonomiky v historii ČR. Podle ministra financí Eduarda Janoty je na vině především celkový pokles výkonnosti světové ekonomiky a zemí EU, protože naší ekonomiku z cca 80 procent tvoří export. HDP podle odhadů Eurostatu klesl v EU průměrně o 4,5 procenta. Na výkonnosti naší ekonomiky se podepsal především hospodářský propad v Německu o 6,9 procenta. HDP eurozóny klesl o 4,8 procenta.

Druhý kvartál letošního roku znamenal zastavení propadu české ekonomiky. Meziročně sice HDP klesl o 5,5 procenta, ale oproti prvnímu kvartálu roku 2009 došlo k nárůstu o 0,1 procenta. I tak se ovšem jednalo o největší meziroční pokles HDP v historii samostatné ČR. Na straně nabídky přispěl ke stabilizaci především zpracovatelský průmysl, který po propadu hrubé přidané hodnoty (HPH) o 9,5 procenta v prvním kvartálu zvýšil výkonnost o 1,3 procenta. Na druhém místě se umístilo stavebnictví, které oproti prvnímu čtvrtletí posílilo o 2,6 procenta. Pokles výkonnosti naopak zaznamenal obchod, který klesl o 1,4 procenta. Odvětví energetiky kleslo dokonce o 12,1 procenta.

Třetí čtvrtletí letošního roku znamenalo další oživení růstu ekonomiky. Oproti druhému kvartálu HDP vzrostl o 0,8 procenta, meziroční pokles byl o 4,1 procenta. Na mezičtvrtletním růstu má zásluhu především růst HPH v oblasti peněžnictví a pojišťovnictví. Dále HPH vzrostla v oblasti stavebnictví, obchodu, dopravy a služeb. Zároveň však klesla ve zpracovatelském průmyslu a především v energetice.

Podle prognózy České národní banky (ČNB) čeká ČR ve čtvrtém kvartálu meziroční propad HDP o 2,7 procenta. V dalších prognózách je ČNB poměrně optimistická a v prvním kvartálu roku 2010 očekává meziroční nárůst HDP o 2,5 procenta. Tento vývoj očekávají i analytici Patria finance. Výsledky makroekonomických prognóz na rok 2010, které vycházejí z odhadů patnácti renomovaných institucí (Cyrrus, ČNB, ČSOB, Generali, Hospodářská komora, KB, Liberální institut, MF ČR, MPO, MPSV, Patria, Raiffeisen, Svaz českých a moravských výrobních družstev, UniCredit, Wood & Company), v průměru odhadují růst HDP o jedno procento. Nejskeptičtější je ministerstvo financí, které očekává růst o 0,3 procenta.

Témata: Ekonomika | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama