Rusko varovalo, že zastaví dodávky ropy do Česka

Praha - S dodávkami plynu by letos v zimě neměli být žádné problémy, komplikace se však mohou objevit u dodávek ruské ropy, které do ČR míří přes Ukrajinu. Pro pondělní vysílání Rádia Česko to prohlásil Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Přidejte svůj názor

"Veškeré indicie hovoří o tom, že dodávky plynu by v lednu neměly být přerušeny. U ropy to ovšem tak příznivé není," řekl pro Rádio Česko Hüner. Podle Rádia Česko dokonce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prohlásilo, že Rusko varovalo Švédsko, zemi předsedající Evropské unii, že zastaví od prvního ledna transit ropy přes Ukrajinu. Česká republika je na tuto možnost prý připravena.

"Máme výhodu, že máme alternativní cesty, jak k nám ropu dopravit. Výpadky ropy, i kdyby Družba zcela vyschla, by z hlediska objemu dodávek pro Českou republiku neměla mít dopad. Máme také státní rezervy na více než 90 dnů, takže celou zimu bychom zvládli bez problémů. Později by to už bylo na úkor ceny, protože podobně jako v roce 2008 by se většina ropy dodávala přes Ingolstadt, což je dražší než přes ropovod Družba," uvedl pro Rádio Česko náměstek Hüner.

Problémem podle Hünera zůstává špatná hospodářská situace Ukrajiny. Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková se také ještě nedohodla na výši transitních poplatků se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem.

"Z toho plyne, že se buď zvyšuje cena dodávaného produktu pro Ukrajinu, nebo se snižuje objem přepravovaného množství. Tím se ale Ukrajině snižuje příjem a ona to kvůli své nedobré hospodářské situaci chce kompenzovat zvýšeným tranzitním poplatkem. Což pro všechny další státy znamená zvýšení ceny této komodity,"dodal pro Rádio Česko Hüner.

Ukrajina se však proti podezřením ze snahy o omezení tranzitu ropy ohradila. "Z Ukrajiny v tomto ohledu nehrozí žádné riziko. Jedná se pouze o politickou spekulaci Ruska, která si klade za cíl zdiskreditovat Ukrajinu jakožto tranzitní zemi," uvedl Bohdan Sokolovsky, poradce ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.

Prezident ruské ropné společnosti Transněft Nikolaj Tokarev v pondělí uvedl, že Ukrajina již požádala Rusko o zvýšení tranzitních poplatků. "Nemůžeme a ani nebudeme akceptovat nové ukrajinské požadavky. Vyjednávání nicméně pokračuje a doufám, že bude uzavřeno ještě před Novým rokem, jedná se jen o ukrajinské vnitropolitické téma," řekl Tokarev.

O možnosti přerušení dodávek ropy z Ruska informovala již také slovenská vláda s odvoláním na informace Evropské komise. "V dopisu dostala vláda oficiální informaci o tom, že ruský ministr energetiky, v rámci dohodnutého systému včasného varování, oznámil možnost přerušení dodávek ropy do třech členských zemí EU, Slovenska, Maďarska a České republiky," uvedl v pondělí slovenský úřad vlády.

Ropovod Družba byl postavený před 36 lety. Jeho délka je více než čtyři tisíce kilometrů a kapacita je maximálně dva miliony barelů denně. Z toho zhruba 1,4-1,6 milionu barelů denně proudí do zemí EU.

Témata: Rusko | ropa
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama