Odhaleno velké plýtvání na ministerstvu! Stovky milionů vyplaceny zbytečně

Praha - Úsporami, které by měly v roce 2014 dosáhnout 12 miliard korun a o rok později 25 miliard korun, se zabývala Národní ekonomická rada vlády (NERV). Materiál by mohla projednat vláda již v tomto týdnu, prorůstová opatření předloží NERV později, řekl v pondělí Mediafaxu tajemník rady David Havlíček.

Přidejte svůj názor

Karolína Peake kritizuje zbytečné plýtvání

Zda se ale dokument na vládu dostane již v tomto týdnu, zatím není jisté. Ministři se mohou rozhodnout, že ho prodiskutují až na dalším jednání. Jednotlivé nápady ekonomických expertů nechtěl Havlíček specifikovat.

Podotknul však, pracovní skupina rady pro úspory úzce spolupracovala s týmem vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM), která část své šetřivé koncepce představila již v polovině září. Tehdy mluvila o redukování duplicitních činností ministerstev. "K duplicitám dochází nejen v rámci jednotlivých úřadů a jejich podřízených organizací, ale i mezi jednotlivými úřady," uvedla tenkrát. Typickým příkladem je podle ní agenda v oblasti prevence bezpečnosti silničního provozu, kterou mají na starosti ministerstvo dopravy, ministerstvo vnitra, Centrum služeb pro silniční dopravu, Policie ČR, ale také kraje a jednotlivé obce.

"Cílem navrhovaných úspor je odstranit tyto zbytečné výdaje a duplicity a odstranit i výdaje státní správy na nákupy, kde se nakupuje zvlášť pro rezort a zvlášť pro podřízené organizace," dodala Peake. Není podle ní nutné, aby ministerstva i jejich podřízené organizace měly vlastní personální odděleni, účetní oddělení a často také své zcela nekompatibilní IT systémy. "Alespoň v jednotlivých rezortech bychom měli dojít k centralizaci těchto služeb," vysvětlila.

Dále je třeba podle jejího návrhu odstranit z úřadů činnosti nesouvisející s výkonem státní správy. Jako příklady Peake uvedla cukrárnu ministerstev vnitra, hotely, rekreační zařízení, vlastní rezortní autoškoly, lázně či státní statky. Zároveň vicepremiérka přiznává, že s redukcí agend a multiplicit také souvisí snížení počtu zaměstnanců a to i těch, kteří pouze zajišťují chod ministerstev a nevykonávají žádnou odbornou činnost.

Z celkových 265 podřízených organizací státní správy se tak navrhovaná racionalizace nedotkne pouze 117 z nich. "Je to ořezávání tuku ze státní správy. Opatření jsou navržena za všechna ministerstva dle zjištěných nedostatků. Všechna ministerstva si za poslední roky nechávala vypracovat z Operačního programu lidské zdroje celou řadu projektů pro redukci agend a racionalizaci svých úřadů. Bylo do toho nalito mnoho peněz v řádu stovek milionů korun, ale výsledky byly mizivé," dodala tehdy Peake.

Plán prorůstových opatření chtějí chce NERV finalizovat v pátek. Členové rady již navrhli devadesátku opatření. "Desítka z nich bude označená za priority," vysvětlil tajemník rady, který nechtěl jednotlivé body blíže popsat. Priority budou určené až po dohodě s politiky, kteří se budou materiálem zabývat na poradě ekonomických ministrů.

Témata: nerv | ministerstva
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zamítl přístup správců daně k širšímu okruhu údajů

25.04.2018 16:30 Praha - Senát dnes zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební…

Domácnost může ročně ušetřit přes 40 tisíc. Jak na to?

25.04.2018 16:11 Praha - Tuzemské domácnosti by hypoteticky mohly ušetřit až 190 miliard korun ročně, pokud by…

PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation

25.04.2018 15:49 Aktualizováno Praha - Skupina PPF dokončila nákup 100 procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation…

Snižování emisí vozidel? Česko ostře kritizuje návrh Bruselu

25.04.2018 15:35 Praha - Senát chce mírnější cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama