Nový vzor 500 Kč bankovky jde do oběhu

Praha - Česká národní banka vydává dne 1. dubna 2009 do oběhu novou bankovku v nominální hodnotě 500 Kč vzoru 2009, která obsahuje oproti starším vzorům více ochranných prvků. Vzory bankovek se stejným nominálem, které byly uvedeny do oběhu v letech 1995 a 1997, zůstávají i nadále v platnosti.

Přidejte svůj názor

nová bankovka v nominální hodnotě 500 Kč, vzor 2009

„Úpravou pětisetkoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 a 2008 u dvoutisícikorunové a tisícikorunové bankovky. Stejně jako tyto nominály má i nová pětisetkoruna  řadu inovovaných a nových ochranných prvků, a to jak viditelných pouhým okem pro laickou veřejnost, tak prvků zjistitelných pomocí přístrojů a různých pomůcek sloužících pro ověření pravosti profesionály. Nově používané ochranné prvky bankovek 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč patří ke světové špičce“, říká  Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB.

Vydání bankovky 500 Kč vzoru 2009 je součástí dlouhodobého programu zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání. Vzor 2009 je čtvrtým vydáním bankovky 500 Kč tištěné podle návrhu Oldřicha Kulhánka.

„Program zvyšování ochrany bankovek průběžně reaguje na novinky ve vývoji reprografických technik i na novinky ve vývoji ochranných prvků, které umožní lépe rozpoznat padělky od pravých bankovek. Tento zvýšený uživatelský komfort jistě ocení především naši občané a turisté přijíždějící do České republiky“, uvádí  Pavel Řežábek.

ROZDÍLY STARÉ A NOVÉ BANKOVY ZDE

Zdokonalování ochrany bankovek proti padělání se ubírá dvěma směry. Prvním z nich je použití nových ochranných prvků, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a umožňují široké veřejnosti snadněji rozpoznat padělek. Mezi tyto prvky lze zařadit především nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o zkratku názvu České národní banky a je větší a lépe čitelný. Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, které se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou.

V průhledu proti světlu je  vedle dosavadního stupňovitého vodoznaku s portrétem Boženy Němcové  viditelné světlé označení nominální hodnoty 500, které je doplněno drobným ornamentem ve tvaru trojice květů.

Na lícní straně nad textem „PĚT SET KORUN ČESKÝCH“ je umístěn stylizovaný květ čtyřlisté růže, vytištěný opticky proměnlivou barvou, která se v závislosti na úhlu dopadu světla mění z barvy zlaté do barvy zelené. Na předcházejících vzorech tento ochranný prvek není.

Další ochranné prvky jsou přístupné těm, kteří jsou vybaveni ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity speciální barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Podrobnosti k těmto prvkům lze nalézt v informačních letáčcích s popisem nových bankovek, které Česká národní banka vydává, a na internetových stránkách České národní banky.

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově v České národní bance. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků se nezveřejňují.

Vydáním nového vzoru bankovek s nominálem 500 Kč Česká národní banka nejen naplňuje své zákonné povinnosti v oblasti péče o plynulý oběh peněz, ale především zvyšuje důvěryhodnost české měny.

Témata: CZK
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama