Nový vzor 500 Kč bankovky jde do oběhu

Praha - Česká národní banka vydává dne 1. dubna 2009 do oběhu novou bankovku v nominální hodnotě 500 Kč vzoru 2009, která obsahuje oproti starším vzorům více ochranných prvků. Vzory bankovek se stejným nominálem, které byly uvedeny do oběhu v letech 1995 a 1997, zůstávají i nadále v platnosti.

Přidejte svůj názor

Nový vzor 500 Kč bankovky jde do oběhu - anotační foto

„Úpravou pětisetkoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 a 2008 u dvoutisícikorunové a tisícikorunové bankovky. Stejně jako tyto nominály má i nová pětisetkoruna  řadu inovovaných a nových ochranných prvků, a to jak viditelných pouhým okem pro laickou veřejnost, tak prvků zjistitelných pomocí přístrojů a různých pomůcek sloužících pro ověření pravosti profesionály. Nově používané ochranné prvky bankovek 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč patří ke světové špičce“, říká  Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB.

Vydání bankovky 500 Kč vzoru 2009 je součástí dlouhodobého programu zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání. Vzor 2009 je čtvrtým vydáním bankovky 500 Kč tištěné podle návrhu Oldřicha Kulhánka.

„Program zvyšování ochrany bankovek průběžně reaguje na novinky ve vývoji reprografických technik i na novinky ve vývoji ochranných prvků, které umožní lépe rozpoznat padělky od pravých bankovek. Tento zvýšený uživatelský komfort jistě ocení především naši občané a turisté přijíždějící do České republiky“, uvádí  Pavel Řežábek.

ROZDÍLY STARÉ A NOVÉ BANKOVY ZDE

Zdokonalování ochrany bankovek proti padělání se ubírá dvěma směry. Prvním z nich je použití nových ochranných prvků, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a umožňují široké veřejnosti snadněji rozpoznat padělek. Mezi tyto prvky lze zařadit především nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o zkratku názvu České národní banky a je větší a lépe čitelný. Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, které se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou.

V průhledu proti světlu je  vedle dosavadního stupňovitého vodoznaku s portrétem Boženy Němcové  viditelné světlé označení nominální hodnoty 500, které je doplněno drobným ornamentem ve tvaru trojice květů.

Na lícní straně nad textem „PĚT SET KORUN ČESKÝCH“ je umístěn stylizovaný květ čtyřlisté růže, vytištěný opticky proměnlivou barvou, která se v závislosti na úhlu dopadu světla mění z barvy zlaté do barvy zelené. Na předcházejících vzorech tento ochranný prvek není.

Další ochranné prvky jsou přístupné těm, kteří jsou vybaveni ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity speciální barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Podrobnosti k těmto prvkům lze nalézt v informačních letáčcích s popisem nových bankovek, které Česká národní banka vydává, a na internetových stránkách České národní banky.

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově v České národní bance. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků se nezveřejňují.

Vydáním nového vzoru bankovek s nominálem 500 Kč Česká národní banka nejen naplňuje své zákonné povinnosti v oblasti péče o plynulý oběh peněz, ale především zvyšuje důvěryhodnost české měny.

Témata: CZK
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Nový vzor 500 Kč bankovky jde do oběhu

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body - anotační foto

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body

23.03.2017 15:34 Praha - Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama