Špatná zpráva pro milovníky vína: To ledové je letos v ohrožení

Praha - Vinaři stále čekají na mrazivé počasí, aby mohli sklidit vinnou révu a vyrobit tak speciální ledové víno. To ale nepřichází. Hrozí, že ročník ledového vína 2013 bude velkou vzácností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Abnormálně teplé prosincové počasí netrápí jen provozovatele lyžařských areálů, ale také vinaře. Ti na konci roku obvykle vyrábějí takzvané ledové víno. Jenomže ročník 2013 bude velkou raritou. Většina vinařů už totiž čekání na mrazy vzdala.

Právě mrazivé počasí a na kamen zmrzlé hrozny jsou podmínky k výrobě ledového vína, kterých se většina vinařů od nástupu zimy nedočkala. Teploty vysoko nad nulou tak většinu z nich přinutily nečekat a úrodu raději posbírat. Bojí se, že by jim hrozny mohly zahnít.

Aby se z hroznů mohlo vyrobit ledové víno, musí teplota klesnout alespoň sedm stupňů pod nulu. To se letos z vinařských oblastí stalo snad jen v Blatnici na Hodonínsku. Tady přituhlo nečekaně už na konci listopadu.

Najít vinaře, kteří ještě doufají v návrat mrazů, je skoro nemožné. Přesto pár vinařství ještě na mrazivé dny čeká a doufá, že do vinic vyrazí nejpozději v polovině ledna.

Ročník 2013 se tak pravděpodobně stane hodně ceněnou sběratelkou raritou.

Témata: víno | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se děje, když na svatbě místo "ano" zazní "ne"?

22.01.2018 19:47 Aktualizováno "Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou,…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 17:02 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Karlovarské minerální vody koupí pobočky Pepsi ve střední Evropě

22.01.2018 16:07 Aktualizováno Praha - Karlovarské minerální vody (KMV) koupí od PepsiCo její pobočky v Česku, Maďarsku a na…

Jak se Češi jmenují? Vede Novák a Svoboda, žije tu i Blabla, Šuk, Možná…

22.01.2018 10:03 V České republice žije více než 10 milionů lidí. Ti se dohromady dělí o více než 400 tisíc příjmení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama