Špatná zpráva pro milovníky vína: To ledové je letos v ohrožení

Praha - Vinaři stále čekají na mrazivé počasí, aby mohli sklidit vinnou révu a vyrobit tak speciální ledové víno. To ale nepřichází. Hrozí, že ročník ledového vína 2013 bude velkou vzácností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Abnormálně teplé prosincové počasí netrápí jen provozovatele lyžařských areálů, ale také vinaře. Ti na konci roku obvykle vyrábějí takzvané ledové víno. Jenomže ročník 2013 bude velkou raritou. Většina vinařů už totiž čekání na mrazy vzdala.

Právě mrazivé počasí a na kamen zmrzlé hrozny jsou podmínky k výrobě ledového vína, kterých se většina vinařů od nástupu zimy nedočkala. Teploty vysoko nad nulou tak většinu z nich přinutily nečekat a úrodu raději posbírat. Bojí se, že by jim hrozny mohly zahnít.

Aby se z hroznů mohlo vyrobit ledové víno, musí teplota klesnout alespoň sedm stupňů pod nulu. To se letos z vinařských oblastí stalo snad jen v Blatnici na Hodonínsku. Tady přituhlo nečekaně už na konci listopadu.

Najít vinaře, kteří ještě doufají v návrat mrazů, je skoro nemožné. Přesto pár vinařství ještě na mrazivé dny čeká a doufá, že do vinic vyrazí nejpozději v polovině ledna.

Ročník 2013 se tak pravděpodobně stane hodně ceněnou sběratelkou raritou.

Témata: víno | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ÚOHS potírá kartely: Loni uložil pokuty 383 milionů, nejvíc platily České…

24.04.2018 13:42 Aktualizováno Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil za kartely a zneužití dominantního…

Prodej ArcelorMittal? Odbory už ohlásily termín, vedení firmy o ničem neví

24.04.2018 11:16 Ostrava - Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO), který chce světová ocelářská skupina…

Důvěra v českou ekonomiku vzrostla na 100,1 bodu

24.04.2018 10:49 Aktualizováno Praha - Důvěra v českou ekonomiku po březnovém poklesu v dubnu vzrostla o 0,4 bodu na hodnotu 100,1…

Privátní značky supermarketů? Čechům příliš nevoní, ukazuje průzkum

24.04.2018 10:42 Praha - Třetina lidí nedůvěřuje zboží, které obchodní řetězce prodávají pod privátní značkou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama