Špatná zpráva pro milovníky vína: To ledové je letos v ohrožení

Praha - Vinaři stále čekají na mrazivé počasí, aby mohli sklidit vinnou révu a vyrobit tak speciální ledové víno. To ale nepřichází. Hrozí, že ročník ledového vína 2013 bude velkou vzácností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Abnormálně teplé prosincové počasí netrápí jen provozovatele lyžařských areálů, ale také vinaře. Ti na konci roku obvykle vyrábějí takzvané ledové víno. Jenomže ročník 2013 bude velkou raritou. Většina vinařů už totiž čekání na mrazy vzdala.

Právě mrazivé počasí a na kamen zmrzlé hrozny jsou podmínky k výrobě ledového vína, kterých se většina vinařů od nástupu zimy nedočkala. Teploty vysoko nad nulou tak většinu z nich přinutily nečekat a úrodu raději posbírat. Bojí se, že by jim hrozny mohly zahnít.

Aby se z hroznů mohlo vyrobit ledové víno, musí teplota klesnout alespoň sedm stupňů pod nulu. To se letos z vinařských oblastí stalo snad jen v Blatnici na Hodonínsku. Tady přituhlo nečekaně už na konci listopadu.

Najít vinaře, kteří ještě doufají v návrat mrazů, je skoro nemožné. Přesto pár vinařství ještě na mrazivé dny čeká a doufá, že do vinic vyrazí nejpozději v polovině ledna.

Ročník 2013 se tak pravděpodobně stane hodně ceněnou sběratelkou raritou.

Témata: víno | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda nové Sněmovně předloží stejný návrh státního rozpočtu

23.10.2017 15:49 Aktualizováno Praha - Vláda dnes potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního…

Soud opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje pivovaru Náchod

23.10.2017 14:07 Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje…

Je jedno, kdo půjde s Babišem. Stejně bude vládnout on. Komentář Vojtěcha…

23.10.2017 14:03 Po volbách vznikne nová vláda. Babišovo ANO má 78 mandátů ze dvou set a jeho protivníci se štítí…

České volby nevyvedly trh z míry, koruna je nejsilnější od intervencí

23.10.2017 13:20 Aktualizováno Praha - Koruna dnes po poledni posílila k euru na 25,64 Kč/EUR. Posunula tak nejsilnější hodnotu od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama