Přehledně 2014: Co podraží, kde ušetříme a zásadní vzkaz vládě

Praha - Deník Právo od Nového roku o korunu podraží. Ve všedních dnech bude ve stáncích nově za 17 korun. Důvodem jsou rostoucí ceny papíru způsobené oslabením kurzu koruny v důsledku intervencí České národní banky, uvedla v dnešním vydání redakce Práva. Ostatní celostátní deníky zvýšení cen od ledna neplánují.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ceny papíru, které se obchodují v eurech, se v nejbližší době nepromítnou do titulů společnosti Mafra, které vydává deníky Dnes a Lidové noviny. "Čtenářů si vážíme a chceme si je zachovat i když cena roste," řekl ČTK předseda představenstva vydavatelství Štěpán Košík.

Podobně se k případnému zdražování vyjádřili vydavatelé Hospodářských novin a deníku E15, který kombinuje bezplatnou a placenou distribuci. Zatímco ceny Hospodářských novin patří k nejvyšším a ve volném prodeji se prodávají za 25 korun, E15 patří k opačnému cenovému spektru a je ve volném prodeji nabízena za deset korun. Zdražovat v nejbližší době neplánuje ani vydavatelství Ringier Axel Springer vydávající bulvární deníky Blesk a Aha.

Lucemburská firma M77, která provozuje satelitní televize Skylink a CS Link, od února zdraží servisní poplatky. Společnost o tom informovala na svých webových stránkách. Pravidelná měsíční platba se zákazníkům zvýší o čtyři koruny na 33 Kč, předplatné na jeden rok o 150 korun na 498 Kč a nově přibude možnost zaplatit předem službu na dva roky za 768 Kč.

"Zvýšení roční platby servisního poplatku zohledňuje náklady spojené s každoročním připomínáním platby, odpojováním a opětovným připojováním karet, u kterých nebyl servisní poplatek včas uhrazen," uvedla firma.

Co se Čechům oproti letošku prodraží, bude také dovolená v zahraničí. Experti se totiž shodují na tom, že kurz koruny zůstane po celý příští rok na úrovních mezi 27 a 28 korunami za euro, kam jej počátkem listopadu svou intervencí srazila Česká národní banka.

"Kdyby se kurz měl hýbat na druhou stranu, tzn., že by koruna měla posilovat, stane se tak spíš na konci roku. Pod 27 korun za euro nepůjde, protože ČNB má neomezenou možnost intervenovat v její neprospěch, může tisknout neomezeně korun," podotkl například analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Rok 2014: Rozjeďte podnikaní

Příznivou zprávou hlavně pro řidiče je pak to, že navzdory slabší koruně nás v příštím roce nebude čekat dramatické zdražování benzinu. "Vliv koruny se naakumuluje na konci letoška a pro příští rok by to měla být čistě funkce ropy. Tam je můj výhled neutrální, takže by se cena benzinu neměla měnit. Plus minus bude stagnovat na úrovni mezi 35 a 36 korunami, možná se dostane mírně nad 36 korun," očekává analytik banky J&T Petr Sklenář, uvedl web CT24.

"Mzdy by mohly mírně růst a domácnosti budou ochotny více otvírat svoji peněženku," míní Sklenář. Sílit by měla také zahraniční poptávka, takže další prorůstový impulz zřejmě přijde prostřednictvím exportu. A ve srovnání s letoškem má být příští rok lepší i pro zahájení podnikání.

Elektřina má zlevnit až téměř o 11 procent, zemní plyn o více než 5 procent. Některá velká města nebudou měnit vodné a stočné. Na východě Čech Trutnov, Jičín a Vrchlabí, na jihu Strakonice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Prachatice a na severu Moravy Šumperk.

České dráhy příští rok zdražovat nebudou, a to hlavně proto, že ceny zvedly už začátkem prosince, Takže nejbližší větší změna by nás mohla čekat až v polovině prosince 2014.

Jak by si s výzvami na rok 2014 měla poradit vláda? Ekonomové volají především po stabilitě, a proto většinou chtějí, aby vláda s žádnými novinkami nepřicházela. "Myslím si, že čím míň podpůrných opatření vláda udělá a čím víc nechá ekonomiku samu přirozeně nadechnout, tím to bude lepší, než vytvářet negativní šoky pro hospodářství. Taková ta snaha rychle něco udělat, vyvolává cykly – fáze očekávání a fáze zklamání," varuje Sklenář.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se děje, když na svatbě místo "ano" zazní "ne"?

22.01.2018 19:47 Aktualizováno "Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou,…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 17:02 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Karlovarské minerální vody koupí pobočky Pepsi ve střední Evropě

22.01.2018 16:07 Aktualizováno Praha - Karlovarské minerální vody (KMV) koupí od PepsiCo její pobočky v Česku, Maďarsku a na…

Jak se Češi jmenují? Vede Novák a Svoboda, žije tu i Blabla, Šuk, Možná…

22.01.2018 10:03 V České republice žije více než 10 milionů lidí. Ti se dohromady dělí o více než 400 tisíc příjmení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama