Crystal Bohemia za poděbradskou sklárnu zaplatila 61 milionů korun

Praha - Společnost Crystal Bohemia zaplatila za zkrachovalé Sklárny Bohemia v Poděbradech 61 milionů korun. Insolvenční správce, firma Auré, proto v pondělí požádala soudce městského soudu v Praze, aby povolil prodej mimo dražbu a uzavření smlouvy.

Přidejte svůj názor

Crystal Bohemia za poděbradskou sklárnu zaplatila 61 milionů korun - anotační foto

„Firma už kupní cenu zaplatila,“ uvedla insolvenční správkyně podniku Agáta Lejdarová ze společnosti Auré.

Rozhodnutí soudu bývá obvykle kladné, v tomto případě lze ale těžko předjímat výsledek.

Podle podmínek výběrového řízení, které Crystal Bohemia vyhrála, by k uzavření smlouvy mělo dojít do středy 8. dubna. Proti postupu věřitelského výboru je ale jeho předseda a zástupce banky Citibank Europe, jež je zajištěným věřitelem podniku. Při rozhodování o vítězi výběrové řízení tvrdil, že nemá mandát od Citibank Europe a požadoval, aby se rozhodnutí o prodeji odložilo až na duben. To zbývající zástupci věřitelského výboru odmítli a přehlasovali ho. Zástupce zajištěného věřitele proto odmítl souhlasit s prodejem podniku.

Podle obsáhlé zprávy insolvenční správkyně pro soud by to ale na prodej nemělo mít vliv. Ve své zprávě upozornila na skutečnost, že oba zajištění věřitelé s podmínkami prodeje souhlasili, včetně toho, že vítěze vybere věřitelský výbor.

Oddalování rozhodnutí o prodeji škodí i zajištěným věřitelům. I nyní, kdy podnik nevyrábí, stojí měsíční provoz 1,3 milionu korun. „Pokud nedojde k prodeji a předání podniku v co nejkratší době, bude se muset celý podnik zcela uzavřít a jeho hodnota by tím poklesla,“ upozornila správkyně.

Postup věřitelských bank se hrubě nelíbí odborářům, kteří uvažují o zorganizování protestních akcí před sídlem bank. "Zatím nic nechystáme, počkáme na rozhodnutí soudu," řekl v pondělí agentuře Mediafax republikový předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

Do výběrového řízení se přihlásilo šest zájemců. Nabídka Crystal Europe byla nejvýhodnější. Loni v prosinci přitom chtěla skupina kolem podnikatele Pavla Loudy koupit podnik za 100 milionů korun. „Hodnota podniku od té doby poklesla,“ konstatoval Louda. Pokud se obchod skutečně uzavře, Louda počítá s tím, že první měsíc využije současných 50 zaměstnanců sklárny. Dalších 50 lidí by najal o měsíc později a výrobu se zhruba 320 zaměstnanci chce zahájit do tří až pěti měsíců.

Sklárny Bohemia z Poděbrad jsou v insolvenčním řízení od 22. září minulého roku, v konkurs je firma od 3. prosince. Podnik od konce září nevyrábí a z původních zhruba 530 zaměstnanců jich do práce chodí 19. Na mzdách dluží sklárny od září do prosince 32,6 milionu korun. Výroba skla existuje v Poděbradech od roku 1876. Sklárny Bohemia jsou největším průmyslovým podnikem ve městě.

Sklárny Bohemia jsou součástí holdingu Bohemia Crystalex Trading, jemuž věřitelské banky poskytly v roce 2001 na refinancování úvěrů 5,2 miliardy korun. Holding za to ručil majetkem všech svých výrobních podniků. Do vyhlášení insolvenčního řízení holding splatil 2,3 miliardy korun. Zbývající peníze chtějí banky získat z konkurzu a vzhledem k tomu, že se jedná o zajištěné věřitele, pohledávky ostatních, včetně zaměstnanců, budou uspokojené jen v minimální míře.

Témata: Sklárny Bohemia | krize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Crystal Bohemia za poděbradskou sklárnu zaplatila 61 milionů korun

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama