Crystal Bohemia za poděbradskou sklárnu zaplatila 61 milionů korun

Praha - Společnost Crystal Bohemia zaplatila za zkrachovalé Sklárny Bohemia v Poděbradech 61 milionů korun. Insolvenční správce, firma Auré, proto v pondělí požádala soudce městského soudu v Praze, aby povolil prodej mimo dražbu a uzavření smlouvy.

Přidejte svůj názor

371

„Firma už kupní cenu zaplatila,“ uvedla insolvenční správkyně podniku Agáta Lejdarová ze společnosti Auré.

Rozhodnutí soudu bývá obvykle kladné, v tomto případě lze ale těžko předjímat výsledek.

Podle podmínek výběrového řízení, které Crystal Bohemia vyhrála, by k uzavření smlouvy mělo dojít do středy 8. dubna. Proti postupu věřitelského výboru je ale jeho předseda a zástupce banky Citibank Europe, jež je zajištěným věřitelem podniku. Při rozhodování o vítězi výběrové řízení tvrdil, že nemá mandát od Citibank Europe a požadoval, aby se rozhodnutí o prodeji odložilo až na duben. To zbývající zástupci věřitelského výboru odmítli a přehlasovali ho. Zástupce zajištěného věřitele proto odmítl souhlasit s prodejem podniku.

Podle obsáhlé zprávy insolvenční správkyně pro soud by to ale na prodej nemělo mít vliv. Ve své zprávě upozornila na skutečnost, že oba zajištění věřitelé s podmínkami prodeje souhlasili, včetně toho, že vítěze vybere věřitelský výbor.

Oddalování rozhodnutí o prodeji škodí i zajištěným věřitelům. I nyní, kdy podnik nevyrábí, stojí měsíční provoz 1,3 milionu korun. „Pokud nedojde k prodeji a předání podniku v co nejkratší době, bude se muset celý podnik zcela uzavřít a jeho hodnota by tím poklesla,“ upozornila správkyně.

Postup věřitelských bank se hrubě nelíbí odborářům, kteří uvažují o zorganizování protestních akcí před sídlem bank. "Zatím nic nechystáme, počkáme na rozhodnutí soudu," řekl v pondělí agentuře Mediafax republikový předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

Do výběrového řízení se přihlásilo šest zájemců. Nabídka Crystal Europe byla nejvýhodnější. Loni v prosinci přitom chtěla skupina kolem podnikatele Pavla Loudy koupit podnik za 100 milionů korun. „Hodnota podniku od té doby poklesla,“ konstatoval Louda. Pokud se obchod skutečně uzavře, Louda počítá s tím, že první měsíc využije současných 50 zaměstnanců sklárny. Dalších 50 lidí by najal o měsíc později a výrobu se zhruba 320 zaměstnanci chce zahájit do tří až pěti měsíců.

Sklárny Bohemia z Poděbrad jsou v insolvenčním řízení od 22. září minulého roku, v konkurs je firma od 3. prosince. Podnik od konce září nevyrábí a z původních zhruba 530 zaměstnanců jich do práce chodí 19. Na mzdách dluží sklárny od září do prosince 32,6 milionu korun. Výroba skla existuje v Poděbradech od roku 1876. Sklárny Bohemia jsou největším průmyslovým podnikem ve městě.

Sklárny Bohemia jsou součástí holdingu Bohemia Crystalex Trading, jemuž věřitelské banky poskytly v roce 2001 na refinancování úvěrů 5,2 miliardy korun. Holding za to ručil majetkem všech svých výrobních podniků. Do vyhlášení insolvenčního řízení holding splatil 2,3 miliardy korun. Zbývající peníze chtějí banky získat z konkurzu a vzhledem k tomu, že se jedná o zajištěné věřitele, pohledávky ostatních, včetně zaměstnanců, budou uspokojené jen v minimální míře.

Témata: Sklárny Bohemia | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama