Pevné linky chtějí zamezit nadvládu mobilních telefonů

Praha - Provozovatelé pevných telekomunikačních sítí se ohrazují proti zvýhodnění mobilných operátorů na českém trhu, řešením je podle nich novela zákona o elektronických komunikacích, kterou nyní projednává Parlament. Zástupci fixních sítí to sdělili na středeční tiskové konferenci.

Přidejte svůj názor

371

"Je nutné na tuzemském trhu nastavit fixně mobilní spravedlnost," řekl na konferenci Přemysl Klíma, předseda představenstva Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí.

Současná situace na tuzemském trhu umožňuje mobilním operátorů nabízet také pevné služby, zatímco provozovatel fixní sítě nemá možnost klientům nabídnout v jednom balíčku i mobilní služby. "To majitele pevných sítí na trhu znevýhodňuje a dává mobilním operátorům možnost nabízet služby za zbytečně vysoké ceny," dodal Klíma. "Ceny našich mobilních služeb jsou jedny z nejvyšších v Evropě," upřesnil Miloš Mastník, ředitel divize komerční podpory GTS Novera.

Zástupci pevných sítí na konferenci sdělili, že v současné době neexistuje žádná ochota ze strany mobilních operátorů k dohodě. "Mobilní trh je saturovaný, všichni operátoři počítají se svými jistými zisky. To, aby pustili na trh dalšího hráče, který by byl konkurentem, není v jejich zájmu," zhodnotil situaci Aleš Zeman, předseda představenstva telekomunikační sítě Volný.

Podle představitelů provozovatelů fixních sítí je řešením novela zákona o elektronických komunikacích. "Tam jsme do paragrafu 79 navrhli úpravu, která by měla otevřít téma velkoobchodního přístupu k mobilním službám. Novela by měla dát regulátorovi možnost zasahovat v případných nerovnovážných přístupech na telekomunikačním trhu," vysvětlil Klíma.

Pokud navrhovaná novela projde, umožní to pevným operátorům nabídnout vlastní mobilní služby. "Pro nás by se tím otevřela velmi zajímavá možnost získat licenci mobilního operátora. Mohli bychom tak provozovat vlastní mobilní služby s vlastními telefonními čísly. Přeprodej služeb někoho jiného pro nás zajímavý není," řekl Mastník.

"Ve skutečnosti by to pak vypadalo tak, že by měl klient připojení na bázi wifi a podle potřeby by se připojoval k internetu, doma využíval lacinější pevnou linku a po opuštění domova by zase přepnul na mobilní služby," vysvětlil fungování konvergovaného připojení Marcel Procházka, ředitel obchodu Českých Radiokomunikací.

Novelu má ve středu projednat hospodářský výbor poslanecké sněmovny v prvním čtení. "Zjišťovali jsme postoje k této novele u některých posleneckých klubů a většina je nové verzi zákona nakloněna," řekl Klíma.

Témata: telekomunikace | mobily
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama