Pevné linky chtějí zamezit nadvládu mobilních telefonů

Praha - Provozovatelé pevných telekomunikačních sítí se ohrazují proti zvýhodnění mobilných operátorů na českém trhu, řešením je podle nich novela zákona o elektronických komunikacích, kterou nyní projednává Parlament. Zástupci fixních sítí to sdělili na středeční tiskové konferenci.

Přidejte svůj názor

Pevné linky chtějí zamezit nadvládu mobilních telefonů - anotační foto

"Je nutné na tuzemském trhu nastavit fixně mobilní spravedlnost," řekl na konferenci Přemysl Klíma, předseda představenstva Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí.

Současná situace na tuzemském trhu umožňuje mobilním operátorů nabízet také pevné služby, zatímco provozovatel fixní sítě nemá možnost klientům nabídnout v jednom balíčku i mobilní služby. "To majitele pevných sítí na trhu znevýhodňuje a dává mobilním operátorům možnost nabízet služby za zbytečně vysoké ceny," dodal Klíma. "Ceny našich mobilních služeb jsou jedny z nejvyšších v Evropě," upřesnil Miloš Mastník, ředitel divize komerční podpory GTS Novera.

Zástupci pevných sítí na konferenci sdělili, že v současné době neexistuje žádná ochota ze strany mobilních operátorů k dohodě. "Mobilní trh je saturovaný, všichni operátoři počítají se svými jistými zisky. To, aby pustili na trh dalšího hráče, který by byl konkurentem, není v jejich zájmu," zhodnotil situaci Aleš Zeman, předseda představenstva telekomunikační sítě Volný.

Podle představitelů provozovatelů fixních sítí je řešením novela zákona o elektronických komunikacích. "Tam jsme do paragrafu 79 navrhli úpravu, která by měla otevřít téma velkoobchodního přístupu k mobilním službám. Novela by měla dát regulátorovi možnost zasahovat v případných nerovnovážných přístupech na telekomunikačním trhu," vysvětlil Klíma.

Pokud navrhovaná novela projde, umožní to pevným operátorům nabídnout vlastní mobilní služby. "Pro nás by se tím otevřela velmi zajímavá možnost získat licenci mobilního operátora. Mohli bychom tak provozovat vlastní mobilní služby s vlastními telefonními čísly. Přeprodej služeb někoho jiného pro nás zajímavý není," řekl Mastník.

"Ve skutečnosti by to pak vypadalo tak, že by měl klient připojení na bázi wifi a podle potřeby by se připojoval k internetu, doma využíval lacinější pevnou linku a po opuštění domova by zase přepnul na mobilní služby," vysvětlil fungování konvergovaného připojení Marcel Procházka, ředitel obchodu Českých Radiokomunikací.

Novelu má ve středu projednat hospodářský výbor poslanecké sněmovny v prvním čtení. "Zjišťovali jsme postoje k této novele u některých posleneckých klubů a většina je nové verzi zákona nakloněna," řekl Klíma.

Témata: telekomunikace | mobily
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pevné linky chtějí zamezit nadvládu mobilních telefonů

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý - anotační foto

Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý

27.03.2017 15:53 Tokio - Chystaný bankrot americké jaderné divize japonského konglomerátu Toshiba se oproti původním…

Papírové padesátikoruny lze vyměnit už jen do konce týdne, mezi lidmi jich jsou miliony - anotační foto

Papírové padesátikoruny lze vyměnit už jen do konce týdne, mezi lidmi jich…

27.03.2017 15:38 Praha - Pokud ještě vlastníte papírovou padesátikorunu a chcete si ji vyměnit, měli byste si…

Babiš chce OKD pro Prisko, s Diamem jsou prý špatné zkušenosti - anotační foto

Babiš chce OKD pro Prisko, s Diamem jsou prý špatné zkušenosti

27.03.2017 14:27 Jihlava - Návrh na převzetí černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku, státním podnikem Prisko…

Firma ČD Cargo je podezřelá z účasti v kartelu, ÚOHS už zajišťoval důkazy - anotační foto

Firma ČD Cargo je podezřelá z účasti v kartelu, ÚOHS už zajišťoval důkazy

27.03.2017 11:58 Praha - Firma ČD Cargo je podezřelá, že se podílela na rozdělení trhu, cenové koordinaci a na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama