Hospodářská krize udeřila

Brno - Bezmála o tři čtvrtě miliardy korun přijde letos Jihomoravský kraj vzhledem k postupující ekonomické krizi v Česku a s ní souvisejícím nižším výběrem daní. Ve středu řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD), který zároveň označil postupující hospodářskou recesi v kraji za vážný problém.

Přidejte svůj názor

"Ministerstvo financí zvýšilo svůj odhad ročního propadu krajského financování jižní Moravy z 555 milionů na březnových 738 milionů korun," řekl Hašek. Dodal, že čtvrtmiliardový meziměsíční růst záporného salda, způsobený nižším výběrem daní než se předpokládalo, je alarmující.

Peníze, které budou letos hejtmanství chybět, totiž tvoří více než desetinu rozpočtu Jihomoravského kraje. Ten letos činí 5,5 miliardy korun.

"Jsme v kritické situaci a budeme na ni reagovat," řekl Hašek po skončení středečního jednání svého ekonomického poradního týmu MOZEK, který má za úkol v regionu mírnit dopady recese. Dodal, že některá navržená opatření budou míst restriktivní charakter. "Je důležité, aby se na nich shodlo bez výjimky celé krajské politické spektrum," uvedl Hašek s tím, že ČSSD i ODS mají na ekonomické potíže regionu podobný náhled.

Hospodářskému oživení jižní Moravy by podle ekonomických expertů mělo pomoci především přijetí bankovních úvěrů, vydání krajských dluhopisů a pravděpodobně i financování části veřejných projektů soukromým sektorem.

"Budeme se snažit pro kraj vyjednat s Evropskou investiční a rozvojovou bankou i tuzemskými bankovními domy úvěry ve výši jednoho a půl až dvou miliard korun," oznámil Hašek. Dodal, že ekonomičtí experti hejtmanství dostali pokyn k prozkoumání možnosti vydat krajské dluhopisy. "Některé veřejné projekty by mohl po transparentním výběrovém řízení financovat také soukromý kapitál," nabídl Hašek recepty na překlenutí nedostatku peněz v rozpočtu.

Zároveň chce Hašek podpořit prorůstové projekty především v zateplování domů a stavění silnic. "Navzdory obstrukcím ministerstva životního prostředí budeme u nové vlády trvat na zahájení výstavby rychlostních silnic R/52, E/43 nebo na rekonstrukci silnic mezi Brnem, Pohořelicemi a Znojmem. Chceme odblokovat výstavbu brněnského železničního uzlu, pracovat na rozšíření letiště v Tuřanech a urychlit výstavbu vědecko-technologického centra CEITEC," vypočítal Hašek. Všechny tyto projekty by podle jeho slov mohly nalít do krajské ekonomiky potřebné peníze.

Hejtmanství se také rozhodlo zbavit se nepotřebného majetku. "Začal audit budov, který má zjistit jejich skutečnou potřebu," uvedl Hašek. Nadbytečné nemovitosti podle něho nabídne kraj přednostně obcím, aby je přestavěly na sociální ústavy, mateřské školy nebo stacionáře pro potřebné.

Očistnou kúrou projdou rovněž střední školy financované hejtmanstvím. "Během letoška dáme šanci na sloučení škol tam, kde o to jejich ředitelé již sami požádali, pak se budeme věnovat další optimalizaci školní sítě," řekl Hašek s tím, že na jihomoravských školách je aktuálně 14 000 volných míst, do prvních ročníků však v září nastoupí pouze 10 000 studentů.

Hejtmanství chce zároveň rozhýbat ekonomiku v regionu podporou rychlejšího způsobu rekvalifikací. Až desetimilionovou souhrnnou dotací by kraj rád podpořil lidi, kteří se ocitli bez zaměstnání a chtěli by sami začít podnikat. Aktuálně je totiž na jižní Moravě bez práce 8,7 procenta lidí, na Hodonínsku a Znojemsku již však přesahuje počet nezaměstnaných hranici třinácti procent.

Témata: krize | Hašek, Michal
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama