Student Agency chce zrušit České dráhy

Praha - České dráhy se jako podnik přežily a měly by zaniknout. Prohlásil to Radim Jančura, majitel Student Agency, v rozhovoru v marketingový měsíčník Fresh magazine.

Přidejte svůj názor

371

“České dráhy jsou obrovský moloch, který nejde předělat. Kdo to zkoušel, vylámal si zuby. Efektivnější je začít stavět nové firmy na zelené louce, které si přetáhnou schopné lidi a to, co z historického dopravce zůstane, pak prostě zrušit,” řekl dále Jančura. Jeho firma Student Agency se chystá vtrhnout se žlutými vlaky na české koleje.

Podle něj jsou České dráhy nereformovatelné. “Jde o obrovskou firmu, kde je všechno všech. Jako velká firma by měli mít levnější nákupy, protože je dělají ve velkém, jenže oni mají snad všechno dražší. Já se bojím, že nakupují i dražší toaletní papír na WC, než ho prodávají v nejdražší brněnské večerce. Třeba kdybych si teď chtěl jen tak z legrace koupit jednu novou lokomotivu, tak mě to bude stát sto miliónů, ale ČD je koupí ve velkém, dostanou množstevní slevu a nakonec je každá lokomotiva stojí třeba sto třicet miliónů. Tady je něco špatně, ne?” říká Jančura.

Jančurova Student Agency se chystá nejen na dálkovou dopravu, jak už avizovala dříve, ale i na regionální tratě. Chce si však pohlídat, aby už stát nedotoval věčně ztrátové České dráhy. Kvůli poslední dvanáctimiliardové podpoře, kdy stát odkoupil od ČD svůj původní majetek za přemrštěnou sumu, dokonce Student Agency hrozí Českému státu žalobou. “Máme připravenou žalobu k Evropské komisi, kterou ovšem zatím držíme v šuplíku a žádáme ministerstvo dopravy, aby nám dalo jasné záruky, že se už nebude dít žádné další úplatné převádění majetku Českých drah na stát, což je jenom finta, kdy stát jakože odkupuje od ČD majetek za horentní sumy, aby je tak vlastně mohl sponzorovat. Když už se nic takového nebude dít, zůstane žaloba v šuplíku,” řekl dále Jančura v rozhovoru pro Fresh magazine.

Cestující chce nalákat nejen na žlutou barvu vlaků, ale i lepší komfort za stejnou cenu. Stejně tak chce Student Agency časem přetáhnout nejlepší lidi, hlavně průvodčí a strojvedoucí. Projekt přechodu firmy na koleje připravují bývalý manažeři Českých drah a také Jančurův zahraniční partner firma Keolis.

Témata: student agency
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama