České aerolinie uvažují o masovém propouštění

Praha - České aerolinie (ČSA) chtějí kvůli ekonomické krizi ušetřit na mzdách zaměstnanců asi 300 milionů korun, jedním z řešení je i masové propouštění. Ve čtvrtek o tom informovala Marcela Fialková z tiskového odboru ČSA s tím, že aerolinky už informovaly Úřad práce o jejich záměru.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Kolik zaměstnanců by mohlo přijít o práci a jakých pozic se to týká, odmítla Fialková sdělit s tím, že před ukončením jednání s odbory nemůže průběh komentovat. "Vedení Českých aerolinií preferuje snížení mezd všech zaměstnanců před propouštěním," doplnila Fialková stanovisko aerolinek s tím, že jednání vede ČSA se všemi odborovými organizacemi. Fialková Mediafaxu zároveň sdělila, že členové představenstva a dozorčí rady Českých aerolinií si již snížili platy o 15 procent, asi stovce manažerů platy zmrazili.

"Jsme připraveni na nějaké ústupky, ale zároveň za to chceme určité záruky," řekl ve čtvrtek prezident Sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar. S čím konkrétně na jednání s vedením ČSA půjdou, říct nechtěl. "Při jednání s ministerstvem financí se naše podmínky týkaly mimo jiné vývoje společnosti a s tím spojené privatizace letiště," řekl Gaspar s tím, že své podmínky pozměnili s ohledem na to, co jim může či nemůže poskytnout vedení ČSA. Výsledky dohody by měly být známy na konci dubna, po Valné hromadě pilotů.

To, že ČSA již odeslaly Úřadu práce dopis o možném propouštění, je podle odborových organizací firmy další nátlak, který je má přimět k rychlému rozhodnutí o snižování platů.

ČSA chtějí kvůli krizi v leteckém průmyslu snížit mzdové náklady o 300 milionů korun. Kolektivní smlouva, která je podepsána na tři roky má ale i letos zajistit zaměstnancům růst platů o procentní bod nad inflaci. Vedení ČSA proto zaměstnance vyzvalo, aby na snížení platů přistoupili dobrovolně, jinak hrozí propouštění.

Piloti, kterým měly klesnout platy o 15 procent, tento návrh odmítli již v lednu a navrhli alternativní úsporné řešení. To bylo ale 23. března odstupujícím ministrem financí Miroslavem Kalouskem zamítnuto. Snížení platů o pět procent již podruhé odmítla i odborová organizace leteckých mechaniků (OOLM). Naopak na snížení mezd přistoupili letečtí technici a inženýři (CAAE).

České aerolinie v roce 2008 dosáhly neauditovaný konsolidovaný zisk před zdaněním 550 000 dolarů, meziročně jde o zlepšení o 9, 375 milionu dolarů. Společnost zaznamenala oproti předchozím rokům pozvolnější růst počtu cestujících. V roce 2008 přepravila 5,6 milionu lidí, což je meziročně o 2,4 procenta více.

Firma v současné době hledá nového vlastníka. O 91,5 procentní státní podíl se uchází ruský Aeroflot, česká letecká společnost Travel Service, francouzsko-nizozemská Air France-KLM a vlastník cestovní kanceláře Čedok, firma Odien.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama