České aerolinie uvažují o masovém propouštění

Praha - České aerolinie (ČSA) chtějí kvůli ekonomické krizi ušetřit na mzdách zaměstnanců asi 300 milionů korun, jedním z řešení je i masové propouštění. Ve čtvrtek o tom informovala Marcela Fialková z tiskového odboru ČSA s tím, že aerolinky už informovaly Úřad práce o jejich záměru.

Přidejte svůj názor

České aerolinie uvažují o masovém propouštění - anotační foto

Kolik zaměstnanců by mohlo přijít o práci a jakých pozic se to týká, odmítla Fialková sdělit s tím, že před ukončením jednání s odbory nemůže průběh komentovat. "Vedení Českých aerolinií preferuje snížení mezd všech zaměstnanců před propouštěním," doplnila Fialková stanovisko aerolinek s tím, že jednání vede ČSA se všemi odborovými organizacemi. Fialková Mediafaxu zároveň sdělila, že členové představenstva a dozorčí rady Českých aerolinií si již snížili platy o 15 procent, asi stovce manažerů platy zmrazili.

"Jsme připraveni na nějaké ústupky, ale zároveň za to chceme určité záruky," řekl ve čtvrtek prezident Sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar. S čím konkrétně na jednání s vedením ČSA půjdou, říct nechtěl. "Při jednání s ministerstvem financí se naše podmínky týkaly mimo jiné vývoje společnosti a s tím spojené privatizace letiště," řekl Gaspar s tím, že své podmínky pozměnili s ohledem na to, co jim může či nemůže poskytnout vedení ČSA. Výsledky dohody by měly být známy na konci dubna, po Valné hromadě pilotů.

To, že ČSA již odeslaly Úřadu práce dopis o možném propouštění, je podle odborových organizací firmy další nátlak, který je má přimět k rychlému rozhodnutí o snižování platů.

ČSA chtějí kvůli krizi v leteckém průmyslu snížit mzdové náklady o 300 milionů korun. Kolektivní smlouva, která je podepsána na tři roky má ale i letos zajistit zaměstnancům růst platů o procentní bod nad inflaci. Vedení ČSA proto zaměstnance vyzvalo, aby na snížení platů přistoupili dobrovolně, jinak hrozí propouštění.

Piloti, kterým měly klesnout platy o 15 procent, tento návrh odmítli již v lednu a navrhli alternativní úsporné řešení. To bylo ale 23. března odstupujícím ministrem financí Miroslavem Kalouskem zamítnuto. Snížení platů o pět procent již podruhé odmítla i odborová organizace leteckých mechaniků (OOLM). Naopak na snížení mezd přistoupili letečtí technici a inženýři (CAAE).

České aerolinie v roce 2008 dosáhly neauditovaný konsolidovaný zisk před zdaněním 550 000 dolarů, meziročně jde o zlepšení o 9, 375 milionu dolarů. Společnost zaznamenala oproti předchozím rokům pozvolnější růst počtu cestujících. V roce 2008 přepravila 5,6 milionu lidí, což je meziročně o 2,4 procenta více.

Firma v současné době hledá nového vlastníka. O 91,5 procentní státní podíl se uchází ruský Aeroflot, česká letecká společnost Travel Service, francouzsko-nizozemská Air France-KLM a vlastník cestovní kanceláře Čedok, firma Odien.

Témata:
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: České aerolinie uvažují o masovém propouštění

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama