Evropské akcie získaly ve středu jedno procento

Londýn - Evropské akcie ve středečním bouřlivém obchodování uzavíraly se ziskem jednoho procenta. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Středeční seance se na světových akciových trzích vyznačovala silně kolísavým průběhem, když akcie musely reagovat na sled rychle se měnících informací. Hlavní roli přitom sehrávaly hospodářské zprávy o ziscích velkých světových společností za první čtvrtletí 2009.

Ke kladným informacím patřily především zprávy o úspěšném vývoji americké finanční společnosti Wells Fargo. Americká společnost ve středu oznámila, že její zisk v prvním kvartálu 2009 činil rekordních 3,05 milionu dolarů, což je 56 centů za akcii.

Další příznivá informace byla o tom, že agentura JP Morgan zvýšila hodnocení společnosti Caterpillar. Agentura ocenila především to, že největší světový výrobce těžkých stavebních a důlních strojů podstatně vylepšil své rozpočtové bilance a posílil likviditu.

Optimismus evropských investorů posilily i výsledky farmaceutické společnost Gilead Sciences, která v prvním čtvrtletí 2009 překonala předpovědi analytiků především díky úspěšnému prodeji léku na zmírňování důsledků HIV.

Náladu evropského trhu naopak silně oslabila informace o dalším propadu investiční banky Morgan Stanley, která oznámila již svou druhou čtvrtletní ztrátu v řadě a jejíž čistá ztráta dosáhla v prvním kvartálu 2009 výše 177 milionů dolarů. Tržby společnosti se oproti stejnému období minulého roku propadly o 62 procent.

V celkovém chování trhu nakonec převládl dopad z příznivější části středečního informačního přívalu. Akciím přitom podstatně pomohla i zatím poslední statistika o vyvoji cen amerických rodinných domků, které v únoru oproti předchozímu měsíci stouply o 0,7 procenta.

Zprávy o vývoji v bankovním sektoru, v němž se informace o propadu Mogan Stanley zatím ukázala být spíše výjimkou, povzbudila k růstu především evropský bankovní sektor. Standard Chartered Bank získala ve středu 4,6 procenta, Barclays posílila o 9,6 procenta, Deutsche Bank si připsala 6,7 procenta a Commerzbank uzavírala se ziskem 9,6 procenta.

Bankovní sektor také přispěl rozhodujícím dílem k tomu, že po často protichůdných informacích zůstal v kladných číslech i celoevropský index vybraných akcií FTSEurofirst 300, který po zisku jednoho procenta uzavíral na úrovni 794,25 bodu.

Témata: burza | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Facebooku bude o ochraně dat hovořit s vedením europarlamentu

22.05.2018 04:14 Brusel - Zakladatel a šéf americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg se dnes v podvečer setká se…

Ukrajina na mizině? Zřejmě bude potřebovat další záchranný program

21.05.2018 15:58 Londýn - Ukrajina pravděpodobně bude v příštích letech od Mezinárodního měnového fondu (MMF)…

Ohrožení chudobou na Slovensku se snížilo, nejhůř je na tom východ země

21.05.2018 13:49 Bratislava - Míra ohrožení chudobou na Slovensku se loni po předchozím růstu snížila, v zemi pod…

Terno Škody Transportation ve Finsku: Dokončila nákup strojíren Transtech

21.05.2018 11:01 Helsinky - Škoda Transportation dokončila nákup finského výrobce tramvají a vlaků, firmy Transtech.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama